Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La o unitate de învățământ a fost vacantat un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La o unitate de învățământ a fost vacantat un post de îngrijitor ...

La o unitate de învățământ a fost vacantat un post de îngrijitor (demisia titularului). Se poate organiza concurs?
Buna ziua,
Dacă în unitate postul de îngrijitor era unic şi acum s-a vacantat se poate organiza concurs pentru ocupare. În caz contrar, nu este permis să scoateţi la concurs postul până la 31.12.2022.
Dacă procedurile de organizare a concursurilor au demarat anterior datei de 1 iulie 2022, demersurile pentru ocuparea acelui post poate continua... sau prin memorandum inițiat de Ministerul Educației și aprobat în ședința de Guvern, se poate aproba organizarea de concursuri pentru ocuparea posturilor didactice, didactice auxiliare și nedidactice, precum și a funcțiilor de conducere, vacante sau temporar vacante din unitățile de învățământ preuniversitar și instituțiile de învățământ superior.