avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Situatia copilului scos din Romania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Situatia copilului scos din Romania

In cazul in care mama este plecata in strainatate si vrea sa isi scoata copilul din Romania, ce trebuie sa faca ? Trebuie acordul tatalui ? Care ar fi demersurile necesare ?
Cel mai recent răspuns: PatriciaPricop , utilizator 18:24, 18 Ianuarie 2010
care este situatia legala a dvs.? sunteti divortata sau casatorita?
daca ati divortat si v-a fost incredintat minorul prin hotarare judecatoreasca, nu aveti nevoie de acordul tatalui in acest sens.
daca nu v-a fost incredintat minorul, definitiv si irevocabil, va trebuie acordul tatalui sau.
Ultima modificare: Luni, 18 Ianuarie 2010
Roxana alina Stancu , Avocat
Pe langa ce a zis foarte corect dna roxanel, minorul va avea nevoie de pasaport.
Iar daca nu va este incredintat dvs., tatal trebuie sa va faca o procura la notar.
Persoana in cauza nu este nici casatorita, nici divortata. Au facut un copil, dupa care ea a plecat in Spania. Mentionez ca tatal este trecut in certificatul de nastere si ar fi de acord ca mama sa scoata copilul din Romania. Care sunt demersurile/actele necesare ?
In aceasta situatie cele doua posibilitati pentru scoaterea minorului din tara spre a merge la mama sunt:
1.Declaratie notariala a tatalui prin care accepta situatia.
2.Actiune de chemare in judecata formulata de mama prin reprezentant(un avocat),tatal se declara de acord cu incredintarea minorului mamei si instanta se pronunta admitand cererea
Cu hotararea definitiva poate scoate minorul din tara.
Multumesc foarte mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din tara cu copil ramibebe ramibebe am o nelamurire.trebuie sa plec din tara cu copilul.am procurile de la tatal lui,dar eu nu sunt mama naturala.el la divort a primit incredintarea minorului ... (vezi toată discuția)
Substituire acord părinte călătorie minor în străinătate ghiocelioana ghiocelioana Bună ziua! Doi soţi români divorţaţi în Spania au atribuită exercitarea autorităţii părinteşti împreună asupra minorului lor, născut tot ... (vezi toată discuția)
Procura pentru pasaport minor ginaolimpia ginaolimpia Buna ziua, eu sunt o mamica C.R.D.S (Turcia) si am dubla cetatenie.Am o fiica de 6 ani care are aceeasi situatie ca.a.mea. Eu sunt casatorita cu un cetatean ... (vezi toată discuția)