Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Situatia copilului scos din Romania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Situatia copilului scos din Romania

In cazul in care mama este plecata in strainatate si vrea sa isi scoata copilul din Romania, ce trebuie sa faca ? Trebuie acordul tatalui ? Care ar fi demersurile necesare ?
care este situatia legala a dvs.? sunteti divortata sau casatorita?
daca ati divortat si v-a fost incredintat minorul prin hotarare judecatoreasca, nu aveti nevoie de acordul tatalui in acest sens.
daca nu v-a fost incredintat minorul, definitiv si irevocabil, va trebuie acordul tatalui sau.
Roxana alina Stancu , Avocat
Pe langa ce a zis foarte corect dna roxanel, minorul va avea nevoie de pasaport.
Iar daca nu va este incredintat dvs., tatal trebuie sa va faca o procura la notar.
Persoana in cauza nu este nici casatorita, nici divortata. Au facut un copil, dupa care ea a plecat in Spania. Mentionez ca tatal este trecut in certificatul de nastere si ar fi de acord ca mama sa scoata copilul din Romania. Care sunt demersurile/actele necesare ?
In aceasta situatie cele doua posibilitati pentru scoaterea minorului din tara spre a merge la mama sunt:
1.Declaratie notariala a tatalui prin care accepta situatia.
2.Actiune de chemare in judecata formulata de mama prin reprezentant(un avocat),tatal se declara de acord cu incredintarea minorului mamei si instanta se pronunta admitand cererea
Cu hotararea definitiva poate scoate minorul din tara.
Multumesc foarte mult.