Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! In anul 2015 am divorțat, urmând ca ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! In anul 2015 am divorțat, urmând ca autoritatea ...

Buna ziua! In anul 2015 am divorțat, urmând ca autoritatea tutelara sa fie exercitata de catre mine. In martie anul acesta,fostul m-a dat în judecata pentru stabilire program vizita minor. Eu nu doresc acest lucru,el având o influenta negativa asupra copilului,fiind fost deținut,tentative suicid. Ce pot face în cazul acesta? Va mulțumesc anticipat.
Nuna ziua

Nu puteti face nimic.
Tatal are dreptul de a avea legaturi personale cu minorul., conform legii.
Ar trebui sa angajati un avocat, pentru a limita programul de vizitare.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
În primul rând, dacă aveţi autoritate părintească unică, aţi demonstrat în instanţă că tatăl are nişte probleme, greşesc? Se acordă greu autoritatea părintească unică. Apoi, se pune întrebarea: pentru ce infracţiuni a fost deţinut?
A fost reținut pentru furt. Si da am autoritate părintească totala.
Legal au dreptul si unul si celalalt sa aiba legaturi personale. Cat de intinse va decide instanta in functie de situatia concreta din dosar, tinand seama de intereesul copilului. Ce varsta are? Daca are peste 7, 8 ani va fi audiat de catre instanta si i se va cere parerea.

Orice om are dreptul la reabilitare, la un moment dat cazierul se sterge. Daca caracterul ii va ramane si daca demonstrati ca nu e influenta pozitiva pentru copil atunci aveti sanse sa castigati.