avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! In anul 2015 am divorțat, urmând ca ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! In anul 2015 am divorțat, urmând ca autoritatea ...

Buna ziua! In anul 2015 am divorțat, urmând ca autoritatea tutelara sa fie exercitata de catre mine. In martie anul acesta,fostul m-a dat în judecata pentru stabilire program vizita minor. Eu nu doresc acest lucru,el având o influenta negativa asupra copilului,fiind fost deținut,tentative suicid. Ce pot face în cazul acesta? Va mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 10:15, 24 Iulie 2022
Nuna ziua

Nu puteti face nimic.
Tatal are dreptul de a avea legaturi personale cu minorul., conform legii.
Ar trebui sa angajati un avocat, pentru a limita programul de vizitare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Iulie 2022
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
În primul rând, dacă aveţi autoritate părintească unică, aţi demonstrat în instanţă că tatăl are nişte probleme, greşesc? Se acordă greu autoritatea părintească unică. Apoi, se pune întrebarea: pentru ce infracţiuni a fost deţinut?
A fost reținut pentru furt. Si da am autoritate părintească totala.
Legal au dreptul si unul si celalalt sa aiba legaturi personale. Cat de intinse va decide instanta in functie de situatia concreta din dosar, tinand seama de intereesul copilului. Ce varsta are? Daca are peste 7, 8 ani va fi audiat de catre instanta si i se va cere parerea.

Orice om are dreptul la reabilitare, la un moment dat cazierul se sterge. Daca caracterul ii va ramane si daca demonstrati ca nu e influenta pozitiva pentru copil atunci aveti sanse sa castigati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autoritate parinteasca exclusiva mama, obligatiile ei fata de tata nyusziful nyusziful Buna ziua. In anul 2011, dupa intrarea in vigoare a NCC, am obtinut, desfacerea casatoriei, precum si autoritate parinteasca exclusiva asupra minorului, avand ... (vezi toată discuția)
Custodie prin instanta?...sau cale amiabila MonicaM. MonicaM. Va relatez in cateva cuvinte putin problema mea medicala..Inainte de a ramane insarcinata am facut tratament psihiatric.In timpul sarcinii neluand tratament ... (vezi toată discuția)
Vizite anilabi anilabi O mamica poate obtine in instanta vizita asistata? Exista asa ceva? Poate tatal sa petreaca timpul cu copilul doar in prezenta mamei? Daca dovedesc in ... (vezi toată discuția)