Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la mostenire ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la mostenire ...

Dreptul la mostenire in cazul in care proprietatea este tot mostenita de catre defunct si mai exista coproprietari fara iesire din indiviziune.
Care e întrebarea?
Cum se imparte mostenirea intre fiul mostenitor al defunctului si ceilalti coproprietari?
Fiul celui decedat moștenește cota tatălui sau.
Proprietatea este la randul provenita tot din mostenire , nu este facuta de defunct,de ce are dreptul fiul ? Stiam ca mostenirile nu se impart cu terte persoane.
Pai fiul nu e terta persoana. Nu e Ion, de pe strada.
Este moștenitorul legal al tatălui sau.

Iar dacă tatăl împreună cu frații săi dețin o proprietate în indiviziune, prin moștenire de la bunici, în urma decesului și dezbaterii succesiunii după tata, fiul va moșteni cota-parte indiviza a tatălui său.