Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cedare bun imobiliar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cedare bun imobiliar

buna seara. as dori sa stiu care ar fi contractul pe care trebuie sa il intocmesc daca vreau sa "scap" de un teren pt evitarea unei executari silite?(desi nu am garantat cu bunuri imobile ci doar mobile dar pt orice eventualitate...).multumesc.
barbone_2006, utilizator
buna seara!
creditorul dvs este un creditor chirografar ata inseama ca fata de el raspundeti cu toate bunurile dvs prezente si viitoare.
daca faceti un astfel de act creitorul are la dispozitie actiunea pauliana pt revoarea actului incheiat de dvs.
Din ceea ce relatati dvs rezulta clar ca nu sunteti de buna credinta. In aceste conditii....orice contract ati face privind instrainarea unui bun pentru a evita executarea silita a acestuia poate sa fie anulat/revocat.
Actul poate fi revocat, pe cale actiunii pauliene (revocatorii ) de catre creditorii a caror creanta nu e garantata cu un anume bun , ci cu intregul patrimoniu al debitorului.
Prin urmare, in termen de 3 ani de la perfectarea actului(sau de la luarea la cunostinta a faptului incheierii acesteuia ) ,realizat in vederea prejudicierii intereselor creditorilor , acestia se pot adresa instantei de judecata , pentru a-l revoca.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
eu sunt de buna credinta. eu am solicitat bancii o reesalonare motivand cu acte ca veniturile mele sunt actualmente total altele decat atunci cand am luat creditul. banca m-a refuzat. deci, pur i simplu nu mai am de unde, cel putin o perioada, pina isi revine tara asta cu totul. presupun ca si dvoastra v-au scazut veniturile in ultima perioada, nu doar celor ca mine.
Colegii au vrut sa spuna ca nu se poate sa instrainati imobilul.
Banca va anula actul.
Nu puteti evita executarea silita.
A fi de "rea-credinta" este un termen juridic si inseamna ca stiati ca veti fi executat silit si de aceea ati vandut, ca sa va micsorati patrimoniul.