avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua, Am fost \"aproape\" victima unei tentative ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua, Am fost "aproape" victima unei tentative de frauda. ...

Buna ziua,
Am fost "aproape" victima unei tentative de frauda.
Mai exact, am plasat o comanda de mancare la unul din furnizorii de pe piata locala. La scurt timp dupa aceasta, am fost sunat de o persoana care s-a recomandat ca fiind managerul restaurantului partener la care plasasem eu comanda spre a ma informa ca plata nu a fost confirmata si ca livratorul va plati cash urmand ca eu sa-i platesc acestuia tot cash la livrare. In acest timp, vazand ca imi intarzie comanda, am luat legatura, prin chat, cu firma responsabila careia i-am transmis si ca am fost contactat de restaurant si ca urma sa platesc cash la livrare. Aceasta m-a sfatuit sa nu platesc nimic, fiind vorba despre o operatiune cu caracter fraudulos.

Si acum intrebarea: aceasta tentativa de frauda este de ordin penal? Si daca da, firma la care am plasat comanda are vreo responsabilitate de a denunta autoritatilor competente aceasta tentativa?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cabinet de Avocat , Avocat 23:16, 9 August 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,

Raspunsul este da, fapta este penala si constituie infractiune de tentativa la inselaciune art. 244 din Codul Penal. Firma la care s-a plasat comanda nu are obligatia de a denunta fapta autoritatilor, insa dvs. aveti dreptul de a face plangere la Parchet.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparaturi online- lege Vioricamiron Vioricamiron Am comandat ceva de la un magazin online si au trecut 10 zile fara vreun raspuns de la ei. Este vorba de Altex si am facut comanda pe data de 24 noiembrie, iar ... (vezi toată discuția)
Buna ziua.as vrea sa incep prin faptul că eu am lucrat pentru ... alexxx1996 alexxx1996 Buna ziua.As vrea sa incep prin faptul că eu am lucrat pentru o societate de comenzi online.Eram colector comenzi online,din cauza unor probleme și ... (vezi toată discuția)
Inselaciune si/sau frauda informatica? tavitavi9323 tavitavi9323 Buna ziua! In urma cu circa o luna am comandat prin intermediul site-ului olx.ro un telefon mobil ce era afisat ca fiind de vanzare, de la un anume ... (vezi toată discuția)