Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua, Am fost \"aproape\" victima unei tentative ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua, Am fost "aproape" victima unei tentative de frauda. ...

Buna ziua,
Am fost "aproape" victima unei tentative de frauda.
Mai exact, am plasat o comanda de mancare la unul din furnizorii de pe piata locala. La scurt timp dupa aceasta, am fost sunat de o persoana care s-a recomandat ca fiind managerul restaurantului partener la care plasasem eu comanda spre a ma informa ca plata nu a fost confirmata si ca livratorul va plati cash urmand ca eu sa-i platesc acestuia tot cash la livrare. In acest timp, vazand ca imi intarzie comanda, am luat legatura, prin chat, cu firma responsabila careia i-am transmis si ca am fost contactat de restaurant si ca urma sa platesc cash la livrare. Aceasta m-a sfatuit sa nu platesc nimic, fiind vorba despre o operatiune cu caracter fraudulos.

Si acum intrebarea: aceasta tentativa de frauda este de ordin penal? Si daca da, firma la care am plasat comanda are vreo responsabilitate de a denunta autoritatilor competente aceasta tentativa?

Multumesc anticipat!
Buna seara,

Raspunsul este da, fapta este penala si constituie infractiune de tentativa la inselaciune art. 244 din Codul Penal. Firma la care s-a plasat comanda nu are obligatia de a denunta fapta autoritatilor, insa dvs. aveti dreptul de a face plangere la Parchet.