Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara. Poate Exista contract de munca fara ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara. Poate Exista contract de munca fara semnatura angajatului? ...

Buna seara. Poate Exista contract de munca fara semnatura angajatului?
Nu. E necesara semnatura olografa sau semnatura electronica, pt a proba consimtamantul partilor. Mai mult, organele de control cer semnarea CIM pe fiecare pagina, pt a nu exista suspiciuni.
Art. 16 Alin (1) si (1') din Codul Muncii:
(1) Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana, cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii de catre salariat. Obligatia de incheiere a contractului individual de munca in forma scrisa revine angajatorului.
(11) Părţile pot opta să utilizeze la încheierea, modificarea, suspendarea sau, după caz, la încetarea contractului individual de muncă semnătura electronică avansată sau semnătura electronică calificată.
Gise, utilizator
Poste exista, chiar dacă nu este valabil fără semnătura.