Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Am donat un apartament catre o persoana ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Am donat un apartament catre o persoana (prietena) ...

Buna ziua. Am donat un apartament catre o persona (prietena) cu contract de donatie unde s-a mentionat ,,prezenta donatie nu aduce atingere rezervei mostenitorilor mei.,, Copii mei au dreptul la acest apartament ? poate sa atace in instanta ? Multumesc.
Copiii dvs nu au dreptul la acest apartament, pentru ca nu mai e al dvs.
La decesul dvs, imobilul nu mai exista în masa succesorala.
Dar, dacă donația este excesiva (adica în afara de acest apartament, nu mai aveți absolut niciun bun), în termen de 3 ani de la decesul dvs pot solicita în instanță reductiunea donației.
Asta înseamnă, ca actul rămâne valabil, iar cel căruia i-ati donat va trebui sa le achite o sulta.
Buna ziua. A se vedea Reductiunea liberalitatilor excesive Art 1091 Stabilirea rezervei succesorale şi a cotităţii disponibile | Codul Civil.
Ca sa fiti sigura ca nu va avea probleme prietena cu acel act de donatie era indicat ca si copii sa dea declaratii ca sunt de acord cu acea instrainare prin donatie.
Ideea este ca oricum copii dumneavoastra sunt mostenitori rezervatari, vor putea clar sa atace acea donatie. Depinde de judecator ce va decide.
Vedeti daca veti putea obtine totusi declaratiile copiilor in conformitate cu art 1091 Cod civil. Copii trebuiau sa fie declaranti in contractul de donatie, era bine sa va sfatuiasca si notarul acest aspect.
Gabriela Szatmari, utilizator
Ce declaratii sa dea copiii și de ce?
Proprietarul este părintele lor, care poate dispune de bunurile sale, după cum doreste.
Art.1091 se refera la înstrăinarea cu titlu oneros.
Or, în cazul de fata vorbim de o donație (act cu titlu gratuit)
raluk0207, utilizator
Răspunsul este fie da, fie nu, în funcție de valoarea a ceea ce veți mai avea dvs de lasat după moarte.

De exemplu (în practică lucrurile nu sunt atât de simple, dar încerc să exemplific ca să fie cât de cât de inteles...)
Dacă bunul donat valoreaza 100.000 și la data decesului mai aveți/lăsați bunuri în valoare de 100.000, atunci donația nu încalcă rezerva și copiii nu mai au ce să obțină din bunul donat.
Dacă lăsați bunuri în valoare de 60.000, atunci donația încalcă rezerva cu 20.000. Totalul rezervelor este de jumătate din ceea ce ați fi lasat dacă donația nu ar fi existat (100.000 + 60.000), adică 80.000. Ca atare, moștenitorii rezervatari pot (doar dacă vor. că nu-i obligă nimeni) să solicite reducțiunea donației și pot să obțină 20.000 de la donatară (beneficiara donației)

Observăm că rezerva nici nu poate fi calculată, în mod real, până în clipa morții, existând șansa ca defunctul să fi murit mai sărac decât credea ori mai bogat decât visa. Ca atare, fraza aceea din contract („nu aduce atingere rezervei”) mi se pare cam trasă de păr, ca să nu-i zic altfel.
romascanu, moderator
Acele declarații nu ar avea nicio valoare, fiind acte de dispoziție asupra unei moșteniri viitoare, cu proprietarul încă în viața. Doar el poate dispune asupra moștenirii vitoare, prin testament.

Gabriela Szatmari a scris:

Buna ziua. A se vedea Reductiunea liberalitatilor excesive Art 1091 Stabilirea rezervei succesorale şi a cotităţii disponibile | Codul Civil.
Ca sa fiti sigura ca nu va avea probleme prietena cu acel act de donatie era indicat ca si copii sa dea declaratii ca sunt de acord cu acea instrainare prin donatie.
Ideea este ca oricum copii dumneavoastra sunt mostenitori rezervatari, vor putea clar sa atace acea donatie. Depinde de judecator ce va decide.
Vedeti daca veti putea obtine totusi declaratiile copiilor in conformitate cu art 1091 Cod civil. Copii trebuiau sa fie declaranti in contractul de donatie, era bine sa va sfatuiasca si notarul acest aspect.

Alexandru Surcel, Avocat