Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la somaj

Daca am lucrat timp de un an fara intrerupere la 2 firme de exemplu launa 8luni iar la a doua 4 luni am dreptul la somaj
Pentru a beneficia de somaj trebuie sa ai lucrate si cotizate la bugetul de somaj 12 luni din ultimele 24 de luni calculate de la data concedierii.
Conform Legii 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, beneficiati de somaj daca aveti un stagiu de cotizare de minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, daca contractul individual de munca se incheie din motive neimputabile dvs. si nu realizati venituri sau realizati din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decat indemnizatia de somaj.
1. Nu conteaza la cati angajatori ati lucrat in cele 24 de luni.;
2. Important este sa adunati cele 12 luni necesare.