Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune După dezbaterea succesiunii as ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune După dezbaterea succesiunii as dori că partea mea sa o vanda ...

După dezbaterea succesiunii as dori că partea mea sa o vand unui frate,care ar trebui sa fie prețul,as dori unul cat mai mic chiar modic,se poate sau sunt niste reguli? Multumesc

olga2011, utilizator
Asta conveniti dvs cu fratele.
Pretul trecut in contract poate fi cat conveniti voi, dar taxa notariala este in conformitate cu catalogul notarilor publici aflat la Camera notarilor publici de pe langa Curtea de apel de pe raza domiciliului vostru.
dar taxa notariala este in conformitate cu catalogul notarilor publici aflat la Camera notarilor publici de pe langa Curtea de apel de pe raza domiciliului vostru.

Asta dacă prețul declarat de părți este sub valoarea rezultata din expertiza notarială.
Dacă este mai mare, se calculează la prețul declarat.