avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 320 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune După dezbaterea succesiunii as ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune După dezbaterea succesiunii as dori că partea mea sa o vanda ...

După dezbaterea succesiunii as dori că partea mea sa o vand unui frate,care ar trebui sa fie prețul,as dori unul cat mai mic chiar modic,se poate sau sunt niste reguli? Multumesc

Ultima modificare: Duminică, 14 August 2022
olga2011, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:12, 14 August 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asta conveniti dvs cu fratele.
Pretul trecut in contract poate fi cat conveniti voi, dar taxa notariala este in conformitate cu catalogul notarilor publici aflat la Camera notarilor publici de pe langa Curtea de apel de pe raza domiciliului vostru.
dar taxa notariala este in conformitate cu catalogul notarilor publici aflat la Camera notarilor publici de pe langa Curtea de apel de pe raza domiciliului vostru.


Asta dacă prețul declarat de părți este sub valoarea rezultata din expertiza notarială.
Dacă este mai mare, se calculează la prețul declarat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vânzare casa - preț neserios nobo nobo Aș dori să mă ajutați cu ceva informații legat de prețul neserios și vânzarea unei case. Dețin o mică cabana într-un sat din Mureș cu 400m de ... (vezi toată discuția)
Tarife notariale, mostenire iove iove Care sunt tarifele practicate de catre notari la efectuarea unei sucesiuni notariale? (vezi toată discuția)
Grila notarilor fannne fannne Buna ziua, As dori sa intreb daca stie cineva vreun site unde este publicata integral grila notarilor cu valorile proprietatilor pentru a se putea ... (vezi toată discuția)