Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara! In apartament locuim 2 persoane. Una este ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara! In apartament locuim 2 persoane. Una este prezenta ...

Buna seara!
In apartament locuim 2 persoane. Una este prezenta doua weekend-uri pe luna.
Poate fi scoasa de la intretinere. Administratorul a zis ca poate fi scoasa o luna da si una nu. Exista solutie legala?
Multumesc.
Administratorul e doar un angajat. O persoană se consideră că locuiește în apartament, dacă face asta cel puțin 15 zile dintr-o luna, conform legii 196 din 2018. Adresați o cerere scrisă de a scoate a doua persoana, explicând motivele, președintelui de asociație.

scoaterea de la intretinere se face pe baza de cerere scrisa si pe propria raspundere. Presedintele sau administratorul nu poate pune de la sine putere o persoana daca exista cerere.