Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pot schimba buletinul cu act de mostenitor impartit cu ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pot schimba buletinul cu act de mostenitor impartit cu tatal meu fara prezenta lui la organele competente?

Buna ziua,
Am o intrebare privitor la innoirea buletinului. M-am casatorit si trebuie sa merg sa imi schimb buletinul. Detin 75%din proprietate prin certificat de mostenitor. Tatal meu detine celelalte 25%. Este neaparat necesar ca el sa vina cu mine cand imi schimb buletinul pentru a semna sau pot merge fara griji singura?
Mama a detinut intreaga proprietate anterior, asa ca nu am mai avut aceasta problema anterior. Iar dupa decesul ei am dezbatut mostenirea. Mentionez ca buletinul anterior a fost facut pe adresa repectiva, doar ca numarul proprietatii se schimba o data la cativa ani in respectiva comuna, din ce am observat. Asa ca s-ar putea ca adresa propriu-zisa (numarul, caci numele strazii a ramas acelasi) nu va corespunde cu cea anterioara.
Multumesc!
nu este necesara prezenta tatalui, mergeti singur cu certificatul de moștenitor in original si restul actelor.
Multumesc frumos pentru raspuns. O zi frumoasa!