Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am cerut copie dupa contractul de munca supetvizorului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am cerut copie dupa contractul de munca supetvizorului si nu ...

Am cerut copie dupa contractul de munca supetvizorului si nu vrea sa mi l dea... Ce pot face in cazu acesta, deoarece apar ca angajatq la firma lui. de anu trecut si I am zis ca nu vreu contract, insa, tot anu trecut am semnat protectia muncii, unde de la cunostinte am aflat ca de la a doua foaie apare si contractul de munca pe care nu l am citit decat prima cu protectia muncii si consider ca s nedreptatita deoarece nu mi se arata acel contract de care zice si el ca e semnat de mine...
Art. 16 C.mun.
(1) Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana, cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii de catre salariat. Obligatia de incheiere a contractului individual de munca in forma scrisa revine angajatorului.
.......
(2) Anterior inceperii activitatii, contractul individual de munca se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor, care se transmite inspectoratului teritorial de munca cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii.
(3) Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.
....

In situatia in care a incalcat aceste prevederi sau refuza sa va inmaneze un exemplar de pe acesta, puteti sesiza ITM-ul.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic