Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pozitiv cocaina la volan ! Buna ziua,as dori și eu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pozitiv cocaina la volan ! Buna ziua,as dori și eu ajutor legat de următoarea problema: ...

Buna ziua,as dori și eu ajutor legat de următoarea problema:
Acum 4 luni in timp ce ma aflam la volan,am fost oprit de un echipaj de poliție și supus unui test antidrog cu aparatul Drager 5000.Știind ca nu consumasem niciodată in viața droguri,bineînțeles ca am acceptat testul.
La finalul testului,refuzultatul fiind POZIIV in Cocaina.
Bineînțeles ca am rămas surprins,fiind sigur ca aparatul a dar o eroare.
Am fost condus de către polițiști la spital unde mi sau luat mostre de sânge și urina.
Automat am rămas fără permis și cu dosar penal
Șofer fiind,următoarea zi am fost dat afara de la locul de munca.
Zilele acestea mi-au ajuns rezultatele IML,rezultatul fiind negativ,nu au găsit Cocaina in sânge!
Urmează sa îmi ajungă decizia acasă,iar mai apoi sa merg la poliție sa îmi ridic permisul de conducere.
Întrebarea mea este,care ar fi șansele sa câștig un proces in instanța împotriva Poliției Romane,deoarece vreau sa merg mai departe și sa cer daune morale și materiale,întrucât am rămas fără permis 4 luni de zile,fără loc de munca și m-am făcut de ras fără a fi vinovat cu ceva.
Aștept un răspuns,va mulțumesc
Danubio222, utilizator
Prima dată căutați și angajați un avocat, șansele de a primi despăgubiri le discutați cu el. Totuși, rețineți că asta e procedura standard conform legii și analiza la INML durează câteva luni în mod obișnuit.

Rețineți pentru viitor că nu sunteți obligat să suflați în nici un analizor, fie el pentru alcool sau droguri, cereți din prima analize de sânge și /sau urină. Aceste rezultate sunt definitorii.

Daca angajati un avocat bun evitați toate aceste probleme.Nu va pierdeați nici locul de muncă.
Aveti sanse bune la despăgubiri desi ati greșit și dvs.
În orice stat civilizat se angajează avocat in astfel de cazuri, mai puțin în România

Manuela Rășină, administrator
De curiozitate, cu ce a gresit persoana in cauza ?
Asta ma gandesc si eu. Poate greseala se poate interpreta pentru ca nu a apelat a doua zi la un avocat dupa ce i s-a intocmit dosar penal si i-a fost suspendat permisul ?!
Alta intrebare pentru viitor, in caz ca refuzam politistului testul analizor si mergem direct la IML, ne mai este suspendat permisul pana la iesirea rezultatelor ?!
Srb, utilizator
In orice stat civilizat nu trebuie sa-ti vinzi casa ca sa angajezi un avocat care nu este sigur (si nici nu se forteaza prea tare) sa-ti castige un proces. Stiu despre ce vorbesc!