Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pozitiv cocaina la volan ! Buna ziua,as dori și eu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pozitiv cocaina la volan ! Buna ziua,as dori și eu ajutor legat de următoarea problema: ...

Buna ziua,as dori și eu ajutor legat de următoarea problema:
Acum 4 luni in timp ce ma aflam la volan,am fost oprit de un echipaj de poliție și supus unui test antidrog cu aparatul Drager 5000.Știind ca nu consumasem niciodată in viața droguri,bineînțeles ca am acceptat testul.
La finalul testului,refuzultatul fiind POZIIV in Cocaina.
Bineînțeles ca am rămas surprins,fiind sigur ca aparatul a dar o eroare.
Am fost condus de către polițiști la spital unde mi sau luat mostre de sânge și urina.
Automat am rămas fără permis și cu dosar penal
Șofer fiind,următoarea zi am fost dat afara de la locul de munca.
Zilele acestea mi-au ajuns rezultatele IML,rezultatul fiind negativ,nu au găsit Cocaina in sânge!
Urmează sa îmi ajungă decizia acasă,iar mai apoi sa merg la poliție sa îmi ridic permisul de conducere.
Întrebarea mea este,care ar fi șansele sa câștig un proces in instanța împotriva Poliției Romane,deoarece vreau sa merg mai departe și sa cer daune morale și materiale,întrucât am rămas fără permis 4 luni de zile,fără loc de munca și m-am făcut de ras fără a fi vinovat cu ceva.
Aștept un răspuns,va mulțumesc
Danubio222, utilizator
Dar cine a zis de incurajare. Iar cititi aiurea...
Iaca s-au gasit unii in UE care au pus niste limite rezonabile, din doua motive:
1. A avea o concentratie foarte mica de alcool sau substante psihoactive in singe nu echivaleaza cu sintagma atit de draga in Romania - "conducerea sub influenta alcoolului sau a substantelor psihoactive"
2. Cel mai important e ca legea din Romania e proasta, iar analizoarele care preleveaza prima proba (nu cea de singe) sunt imperfecte si unele chiar neomologate de catre politie.

In Franta, Elvetia, Austria, Belgia, Grecia, Italia, Danemarca etc. ati vazut dvs. haos din cauza acestei prevederi legislative, cu limita admisa ? :))))
Domnule Lascoschi,

Va ros sa îmi dai si mie o explicație logica:
Cu ce am greșit eu in situația de față,ca nu am angajat un avocat ? După ce am scris clar ca am fost sa ma interesez la câțiva avocați + eram dispus sa le plătesc sume mari de bani dar sa îmi garanteze venirea rezultatelor IML mai repede,sa nu trebuiască sa aștept 3,6,10 luni cum am auzit ca se așteaptă in mod normal.
Mi sa spus clar ca pe cale legală nu exista posibilitatea sa ma rezolve,sa îmi vina rezultatele mai repede de 3,6,10 luni de zile.
NEVINOVAT fiind,știind ca nu am consumat niciodată droguri,nu am considerat ca trebuie sa plătesc 1.000€ avocat + ca oricum trebuie sa aștept poate 1 an de zile.

NU sunt in contra avocaților,sa nu ma înțelegeți greșit,dar in cazul meu chiar nu am văzut nevoia de a cheltui bani in angajarea unui avocat.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Din păcate, din nou observ ca nu intelegeti ce spun eu.
Nu este recomandabil ca legea sa încurajeze urcarea la volan a celor care beau sau a celor care consuma substanțe interzise.

Și dacă vrei sa copiezi ceva trebuie sa gândești...

Soluția legislativă trebuie adoptata în mod înțelept căci altfel tot haos va fi sau chiar mai rău...

Prima greșeală a fost cand ati cerut la avocati sa va garanteze...
Este interzis asa ceva.
Nici medicii nu au dreptul de a garanta rezultatul unei operații.
Este bine sa stiti acest lucru.

Sa stiti ca este mult mai greu sa aperi o persoana nevinovata decât o persoana vinovata.
1000 euro nu era mult în cazul dvs.

Daca angajati avocat aveați șanse sa rezolvati problemele.
Părerea mea este în acest sens și la cum gândesc eu aveați șanse bune.
Acum este faptul consumat.

Daca ati discutat cu avocati care va cereau 1000 euro, deși era puțin, ati avut șanse sa scăpați de tot ce este astazi.

Cat credeți ca o sa va coste un proces azi pentru despăgubiri?
Cel puțin 1000 euro.

Cel puțin 400 euro o sa va coste numai redactarea actiunii civile, fără reprezentarea în instanță, dacă nu veți dori sa aveți avocat la instanță.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat