Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am cumparat un autoturism de la alta persoana, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am cumparat un autoturism de la alta persoana, propRietarul de ...

Am cumparat un autoturism de la alta persoana, propietarul de drept refuza sa imi dea fiscalul pe motiv ca celui caruia ia vandut masina nu a inregistrato la Primaria de care apartine si acum are datorii.
Cred ca trebuie actionat in instanta sau gasesc alta cale.
Va multumesc.
Buna ziua, daca ati redactat contractul de vanzare-cumparare pe dormularul standard aveti o rubrica in deeapta sus unde DITL va pune stampila ca vanzatorul nu are datorii, nu mai aveti nevoie de fiscal. Daca nu aveti acel formular, trebuie incheiati contract cu proprietarul din acte care figureaza in evidentele ditl.
Intotdeauna la achizitionarea unui bun mobil second hand trebuiesc verificate temeinic documentele vanzatorului,daca acesta detine calitatea de proprietar asupra bunului pe care intentioneaza sa il instraineze
Daca vanzatorul nu detine documente legale care sa ii ateste calitatea de proprietar dv veti intampina dificulatati la notare pe rol fiscal si la politie