Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de timbru succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de timbru succesiune

La o casa de 100.000 euro care trebuie impartita intre sotie supravietuitoare si un copil din casnicie anterioara a sotului, taxa de timbru de aplica la toata valoarea sau doar la jumatatea ce se imparte ?

Multumesc !
Bună ziua,
Taxa judiciară de timbru se stabilește (de regulă o suma fixă plus o cotă procentuală din valoarea impozabilă) în funcție de valoarea impozabilă a imobilului ce urmează a fi partajat. Această valoare impozabilă se regăsește în certificatul de atestare fiscală. Acesta poate fi obținut de la DITL/Primăria la care se achită impozitul.
Se achită în raportat de cota care se solicită a fi atribuită în urma partajului succesoral.

Avocat Purcaru Nasta-Ana
Multumesc frumos !