Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine incaseaza arenda in urma trasferului de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine incaseaza arenda in urma trasferului de proprietate ?

Am achizitionat un teren pe firma de la o alta firma care avea contract de arenda in vigoare si pentru care vechiul proprietar impreuna cu arendasul au convenit incetarea din data de 01 septembrie. Tranzactia a avut loc in luna martie. Vechiul proprietar a trimis notificare catre arendas sa ii achite contravaloarea arendei pentru anul in curs. Cine primeste arenda in acest caz, vechiul proprietar sau actualul propietar? Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Si arenda pentru perioada septembrie - februarie se cuvine fostului arendator ? Ar trebui facuta pe 1/2 ? Este nevoie sa facem un act aditional cu arendasul si apoi taiem factura sau este suficient sa ii taiem factura ?
~ Conținut șters la cerere ~