avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare teren extravilan - preemptori de rang VI nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare teren extravilan - preemptori de rang VI nu exista in acceptul primariei

Buna ziua. Va rog lamurire in ceea ce priveste urmatoarea speta.

Doresc sa cumpar o casa cu teren intravilan + teren extravilan. Ca sa evit cheltuielile suplimentare am facut precontract pentru casa+ teren intravilan insa terenul extravilan fiind supus legii nr. 175 din 14 august 2020 necesita timp de asteptare 45 zile lucratoare - perioada in care este activ dreptului de preempțiune.
Eu locuiesc in UAT-ul vecin cu UAT-ul in care se gaseste casa/terenul iar in acceptia primariei in care este situat terenul, nu ma incadrez ca sa depun in cele 45 zile oferta ci trebuie sa astept 45 zile lucratoare + 30 zile calendaristice si abia apoi pot cumpara terenul. Ca sa citez "punctul f este punctul c si nu exista preemptori de rang VI" ...

c) preemptori de rang III: proprietarii și/sau arendașii terenurilor agricole vecine cu terenul supus vânzării, cu respectarea dispozițiilor prevăzute
la alin. (2) și (4);
f) preemptori de rang VI: persoane fizice cu domiciliul/reședința situat/situată în unitățile administrativ-teritoriale unde este amplasat terenul sau în unitățile administrativ-teritoriale vecine;

Este legala aceasta abordare? Personal mi se pare o absurditate/discriminare prin necunoasterea legii/interpretare personala. De ce legiuitorul ar mai fi acordat acces preemptori de rang VI in conditiile specificate?
Ce as putea face ca sa nu astept atat de mult? Unde as putea sa ma adresez? Da, stiu, sa cumpar acum casa ar fi o varianta insa daca pot evita cheltuielile suplimentare...
Va multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 4 Septembrie 2022
heatgsm, utilizator

Alte discuții în legătură

Buna ziua. am mai multe terenuri intr o asociatie agricola . ... mihai.valeria mihai.valeria Buna ziua. Am mai multe terenuri intr o asociatie agricola . Vreau sa vand unul dintre ele, acesta avand cadastru cu numar cadastral. Cum pot sa l scot din ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract arenda teren extravilan Kuntay Musa Kuntay Musa Am incheiat un contract de arenda, eu fiind proprietarul. Arendasul a dorit sa cumpere terenul. De la bun inceput arendasul taraganeaza sub diferite motive ... (vezi toată discuția)
Imputernicire la notar ContSters359110 ContSters359110 verisoara mea spune ca are de la unchiul meu( tatal ei inca in viata) imputernicire de la notar , cum ca, poate sa vanda un teren parte a unchiului meu. ... (vezi toată discuția)