avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imputernicire la notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imputernicire la notar

verisoara mea spune ca are de la unchiul meu( tatal ei inca in viata) imputernicire de la notar , cum ca, poate sa vanda un teren parte a unchiului meu. Problema este ca acest teren imi este dat in folosinta printr-un contract de arendare pe o perioada de 5 ani si au trecut doar 3 ani si pe care primesc subventie. Pot in baza contractului de arendaere sa contravin vanzarii acestuia, pentru a nu pierde si respectiv a restituii banii primiti ? Multumesc :(
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 15:27, 12 Mai 2015
La o eventuala vanzarea, ca arendas aveti drept de preemptiune la vanzare.
ce presupune asta in termeni mai simplii ?
Adica o sa va intrebe intai pe dvs daca doriti sa cumparati la pretul pe care il stabileste.
1. Proprietarul va depune, la primaria din raza unitatii administrativ-teritoriale unde se afla terenul, o cerere prin care solicita afisarea ofertei de vanzare a terenului agricol situat in extravilan insotita de oferta si de o serie de documente ce atesta identitatea vanzatorului si dreptul acestuia de proprietate asupra terenului

2. Primaria va afisa timp de 30 de zile oferta de vanzare la sediul sau si dupa caz, pe site-ul primariei

3. In aceasta perioada, titularii dreptului de preemtiune, respectiv coproprietarii, arendasii, proprietarii vecini (ai imobilelor care au hotar comun cu terenul supus vanzarii) si statul roman, prin Agentia Domeniilor Statului (in aceasta ordine, la pret si conditii egale) trebuie sa-si exercite dreptul de preemptiune la cumpararea terenului prin depunerea la primarie a comunicarii acceptarii ofertei de vanzare si a documentelor ce atesta identitatea preemptorului si calitatea acestuia de preemptor

www.avocatnet.ro/content/art...
Va multumesc :) Acesta este obligat sa depuna la primarie din raza unitatii administrativ-teritoriale unde se afla terenul, o cerere prin care solicita afisarea ofertei de vanzare a terenului agricol ? sau faptul ca exista un contract de arendare face ca sa fie obligatoriu conform legii ?

Alte discuții în legătură

Reziliere contract arenda teren extravilan Kuntay Musa Kuntay Musa Am incheiat un contract de arenda, eu fiind proprietarul. Arendasul a dorit sa cumpere terenul. De la bun inceput arendasul taraganeaza sub diferite motive ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am mai multe terenuri intr o asociatie agricola . ... mihai.valeria mihai.valeria Buna ziua. Am mai multe terenuri intr o asociatie agricola . Vreau sa vand unul dintre ele, acesta avand cadastru cu numar cadastral. Cum pot sa l scot din ... (vezi toată discuția)
Teren arabil in arenda lupu iulian lupu iulian Buna ziua am urmatoarea intrbare Am un teren arabil in arenda cu contract de arenda inregistrat la primarie pe care vreau sa il vand ,dar arendasul nu ofera ... (vezi toată discuția)