Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună seara! Ştie cineva dacă se adaugă la vechime ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună seara! Ştie cineva dacă se adaugă la vechime in Ro (la ...

Bună seara! Ştie cineva dacă se adaugă la vechime in Ro (la salarizare, nu la pensie), experiența profesională din UK, dinainte de Brexit? Mulțumesc anticipat!
la care "vechime" de salarizare va referiti? daca ajungeti pe un post " la stat"(bugetar) sunt diverse clase de incadrare cu salarizare pe "grila"; cand aplicati si mergeti la examen stiti exact post referent cl 3 sau ce spun ei acolo; vechime "pe functie, daca ar fi sa spunem ca ati veni dintr-o primarie de orasel intr-un oras mai mare; uitati cum arata anunturile de "bugetari" (functii contractuale sau publice) [ link extern ] /
- am inatlnit cazul cand se cerea experienta pe "proiecte europene"; UK inainte de Brexit sau dupa, cine stie? e un curs de "accesare fonduri europene" care poate fi cerut; dar practic trebuie sa intri in sistem; ca sa intri in institutiile mari; nu are legatura cu UK
- in mediul privat e functie de angajator; ce are nevoie, ce stiti si ce ii trebuie; salariile in mediul privat sunt mai mici sau oricum munca mai multa, alte cerinte; multi nu au de ce sa se lase impresionati; platesc la nivel de Romania, nu e grila oficiala; si cu si fara UK este un salariu minim obligatoriu; ce este peste salariul minim este experienta, studii, masteruri, proiecte la care ai participat etc; unora le suna bine intoarcerea romanilor in tara, altora nu; daca te intorci pur si simplu si depui CV trebuie sa fie treaza si cu chef cea de la RH sau sa functioneze "networking-ul"; altii vor spune "stiti ca nu puteti sa fiti platit la nivel de UK;
- mai exista cazul transferurilor "intracompany" presupunid ca ati veni de la Vodafone UK la Vodafone Romania; n-am auzit sa functioneze pe "salariu de expat" vreun roman intors asa, dar cine stie? pot fi cazuri izolate sau nepublice;
- alte cazuri izolate, cum ar fi. pleci detasat din Romania la postul x afara, la intoarcere aplici spre minister X sau agentia y si da bine in CV european, dar oricum esti de-al lor, doar te relochezi in cadrul sistemului;
- depinde de domeniu, desigur; firmele mari de avocatura (cu clienti business pot aprecia) sau PWC, Deloitte, in energie, constructii. Observatiile imi apartin, nu le-am gasit prin proceduri; la aplicatii pe net faci vreo 100, vizualizeaza maxim 20, suna 5-7; depinde si cand trimiti aplicatia; joi/vineri cine mai are chef sa citeasca la sf de saptamana?
Daca incepi sa cauti Cv pe net vei descoperi ca f multi romani au studii in afara, au masteruri, au experienta care mai de care; au la 35 ani si cate 3 masteruri:) te gandesti ca pentru ei ziua are 72 ore; cand le-or fi facut pe toate?
Si vointa politica! USR-istii intorsi sunt altceva. - ministrul a, primarul b, consilierul c sau secretarul de stat:)