avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Aș avea o întrebare dacă se poate,Stau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Aș avea o întrebare dacă se poate,Stau in concubinaj ...

Bună ziua.
A-și avea o întrebare dacă se poate,Stau in concubinaj de 10 ani și m-am mutat la ea de 10 ani.Concubina are o fată,în casa ei am investit și muncit foarte mult .Am ajuns la etapa că ar trebui un act prin care sa nu fiu scos afară în cazul decesului concubinei.Asi avea de remarcat că este făcută succesiunea și concubina are 5 părți și fata 3 părți.Asi avea de remarcat ca după decesul meu să îi revină la fata partea mea.Eu am un băiat și eu nu asi vrea că el sa intre in drepturi.Va mulțumesc mult pentru orice răspuns !
Ultima modificare: Marți, 6 Septembrie 2022
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 15:53, 6 Septembrie 2022
Concubina si fiica, va pot constitui un drept de uzufruct viager asupra imobilului

Asi avea de remarcat ca după decesul meu să îi revină la fata partea mea

Dvs nu o sa aveti nicio parte, caci concubinii nu se mostenesc reciproc, in caz de deces.
Mulțumesc de răspuns !
De moștenire nu poate fi vorba ,dar a-și vrea să știu în prealabil la o întrevedere cu un notar care suntem programați pentru mîine.Am investit 10 ani și a-și vrea să continuăm să conviețuim și nu mi-aș dori că după 10..20 de ani sa fiu scos afară după decesul concubinei.
Am înțeles că în cazul donației ..după decesul concubinei ,actul de donație poate fi reziliat după 3 ani.
daca va da drept de uzufruct, nu va da nimeni afara... nu va mai complicati cu alte idei de donatii etc

Crăciun Dumitru a scris:

Am înțeles că în cazul donației ..după decesul concubinei ,actul de donație poate fi reziliat după 3 ani.


Care donatie? Si cine a zis ceva de donatie?
V-am spus de "constituire a unui drept de uzufruct viager"
Concubina si fiica, in calitate de proprietari constituie in favoarea dvs un drept de uzufruct (adica de a locui in imobil si de a-l folosi) pana la decesul dvs.
Ultima modificare: Marți, 6 Septembrie 2022
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Enigma mostenirii..:) straclaudiu straclaudiu sotia mea are un bunic vaduv de 30 de ani dar care incepand de la un an dupa moartea sotiei traiese in concubinaj. el ar vrea sa ii lase nepoatei lui ( ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , tatăl meu vrea sa ii faca clauza de uzu fruct iubitei ... matei catalina matei catalina Buna ziua , tatăl meu vrea sa ii faca clauza de uzu fruct iubitei lui asupra imobilulul ( o casa). Nu sunt căsătoriți legal. Intrebarea este: daca tata ... (vezi toată discuția)
Probleme cu concubinul apartament pe numele meu, concubinul vrea ... georgetteivonna georgetteivonna Probleme cu concubinul Apartament pe numele meu, concubinul vrea sa fie sigur ca daca mor eu inainte, fiica mea nu-l da afara din casa. Ce ma sfatuiti sa ... (vezi toată discuția)