Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, revin la d-voastra cu urmatoarea speta. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, revin la d-voastra cu urmatoarea speta. Tocmai am ...

Buna ziua, revin la d-voastra cu urmatoarea speta.
Tocmai am fost imputernicita prin procura notariala sa pot semna actul de vanzare cumparare, pt un teren extravilan arabil detinut de mama mea.
Deja avem cumparator, respectiv o ruda de gradul I, verisor cu mama.
Am inteles de la doamna notar, si este precizat si in procura ca trebuie sa ma prezint la primaria unde este terenul sa depun o oferta de vanzare.
Am urmatoarele intrebari:
- certificatul fiscal il pot obtine pe loc de la primarie respectiva, in ziua in care ma prezint? (eu am domiciuliu in Tg Mures, si trebuie sa ma duc pana in loc Nojorid, judetul Bihor).
- terenul este dat de asemenea in arenda si inregistrat la primarie, pot de asemenea tot de acolo sa obtin o adeverinta ca terenul este arendat?
- ce se intampla sau ce trebuie sa fac daca spre ex eu ajung vinerea aceasta la primarie si pun oferta de vanzare, dar peste o saptamana noi am si vandut terenul verisorului mamei?
- mama cu verisorul ei s-au inteles sa vanda terenul la suma de 20000 de euro, la aceasta suma plata se poate face cash sau doar prin transfer bancar in contul meu?

De asemenea detin urmatoarele acte:
- procura notariala sa pot semna orice act in numele mamei mele
- proces verbal de trasare a terenului, l-am delimitat de cel al vecinului
- extras de carte funciara si planul cadastral
- si certificatul de mostenitor al mamei

Ce acte ar mai fi necesare pentru incheierea contractului de vanzare cumparare? Avand in vedere ca eu sunt cea care va semna actul, documentele de identitate al mamei vor mai fi necesare?

Va multumesc anticipat si va doresc o zi placuta.
1. Da. Numai ca e valabil doar 30 de zile. Nu il scoateti deocamdata, pentru ca oferta de vanzare trebuie sa stea afisata la sediul Primariei, 45 de zile lucratoare.
2. Da
3. Actul este lovit de nulitate
4. Doar prin virament bancar
Multumesc frumos pt raspunsuri si va doresc o zi placuta!