Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Va rog sa ma ajutați cu un răspuns la o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Va rog sa ma ajutați cu un răspuns la o problema. ...

Bună seara! Va rog sa ma ajutați cu un răspuns la o problema. Am acte vânzare cumpărare pe casă cu clauză de întreținere. Tata a decedat, mama are 88 de ani și vrea sa renunțe la clauză. La notar îmi trebuie certificat din care sa rezulte ca este în deplinătatea mintală? Și dacă da, de la ce medic? (de la medicul de familie sau de la psihiatrie?)
Certificat de la IML, dar numai dacă notarul are dubii privind discernământul unei persoane.
Vârsta nu-i o condiție.
Dapix, utilizator
Mulțumesc frumos!