avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SOLICITARE EFECTUARE CONCEDIU ODIHNA IN AVANS FATA DE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SOLICITARE EFECTUARE CONCEDIU ODIHNA IN AVANS FATA DE PROGRAMAREA INITIALA

Daca in cadrul institutiei exista o planificare a concediilor de odihna, iar un salariat vrea sa-si aduca zile de concediu dintr-o alta luna, angajatorul ii poate aproba efectuarea acelor zile in avans fata de programarea initiala?Daca da, ce baza legala are?Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:52, 13 Septembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate aproba reprogramarea CO chiar daca nu exista text de lege clar..este o practica uzitata.
Ultima modificare: Marți, 13 Septembrie 2022
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna planificat in iunie, perioada in care am fost ... alexandru andra alexandru andra Concediu de odihna planificat in iunie, perioada in care am fost in suspendarea raportului de serviciu, dar revin acum spre sfarsitului iulie si vreau concediu ... (vezi toată discuția)
Nelamurir concediu odihna BX BX M-am uitat peste Codul Muncii, Capitolul III - Concediile si as avea cateva nelamuriri: 1. In ce conditii se poate refuza o cerere de concediu odihna unui ... (vezi toată discuția)
Refuz aprobare concediu Vioreld Vioreld Buna ziua! Avand in vedere ca nu mi-am efectuat concediul de odihna pentru anul 2015 conform programarii, zilele ramase neefectuate pentru anul trecut (si ... (vezi toată discuția)