Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Bună ziua am dat în judecata compania Blue Air ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Bună ziua am dat în judecata compania Blue Air deoarece nu ...

Bună ziua am dat în judecata compania Blue Air deoarrce nu mi au restituit banii pe bilete dupa anularea zborului ,printr o firma de avocatura și am stabil un comision de câștig de 25% din suma plătită pe bilete . Între timp Blue Air mi au returnat banii ,procesul nefiind finalizat . Mai plătesc comisionul de câștig?
Algi, utilizator
Depinde de contract,depinde dacă restituirea sumei a fost făcută în urma demersurilor avocaților ,depinde în ce stadiu a ajuns procesul etcetc.
În contract scrie : Prețul contractului
(1) – Mandatarul are dreptul la o remunerația constând în 250 EUR, sub condiția obținerii titlului executoriu împotriva transportatorului aerian;
(2) – Pentru înlăturarea oricărui dubiu, în eventualitatea în care creanța mandantului nu este valorificată, mandatarul nu are dreptul nici la onorariu și nici la recuperarea cheltuielilor efectuate pentru îndeplinirea mandatului.