Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatia de hrana, intra in baza de calcul a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatia de hrana, intra in baza de calcul a concediului ...

Indemnizatia de hrana, intra in baza de calcul a concediului de odihna?
indemnizatia de hrana nu poate fi considerata spor in sensul OG 6/2007 si al Legii nr.153/2017 si nu este inclusa in baza de calcul a indemnizatiei aferenta concediului de odihna.
[ link extern ]
art150 ,alin1 din Codul Muncii contrazice teoria domnului Vasile
Este postata sursa de unde a fost luata acea opinie ... cititi cine este autorul acelei opinii.
Bună seara! Într-un răspuns primit de Federația Sanitas de la MMPS, răspuns semnat de către secretarul de stat Mădălin Cristian Vasilcoiu, se precizează
Prin urmare, indemnizația de hrană acordată potrivit art 18 din Legea 153/2017, se include în media zilnică pe baza căreia se calculează indemnizația de concediu și nu se adaugă suplimentar la aceasta.
De altfel există la nivelul CJUE o întreagă jurisprudență care aduce argumente în acest sens. La începutul acestui an am introdus o acțiune în instanță impotriva Angajatorului, instituție publică, ( spital), cu privire la modul eronat de calculare a indemnizației de concediu, cu referire la sporul de tură, sporul de weekend și sărbători legale, precum și a indemnizției de hrană. Puteți încerca și dvoastră.
stelarman20001, utilizator