Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, un angajator trebuie sa elibereze ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, un angajator trebuie sa elibereze angajatului un document ...

Buna ziua, un angajator trebuie sa elibereze angajatului un document pe care acesta trebuie sa îl semneze, dacă vrea sa îl treacă absent nemotivat? Angajatorul meu vrea sa ma treacă absent nemotivat in zilele in care m-a forțat sa îmi iau concediu, deșii nu am semnat o cerere de concediu si nici măcar nu m-am inteles verbal, adică la negru sa îmi iau liber. In cazul in care sesizez ITM bănuiesc ca vor cere documente., nu vorbe.
Nu exista o prevedere legala referitoare la semnarea unui document daca lucratorul doreste sa fie pontat nemotivat.
Este dreptul dvs. sa sesizati ITM in scris, cu nr. de inregistrare/ data despre aceasta practica a angajatorului.
Cum ati fost pontat initial, in zilele aflate in discutie ?
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
POPA GHEORGHE a scris:

Nu exista o prevedere legala referitoare la semnarea unui document daca lucratorul doreste sa fie pontat nemotivat.
Este dreptul dvs. sa sesizati ITM in scris, cu nr. de inregistrare/ data despre aceasta practica a angajatorului.
Cum ati fost pontat initial, in zilele aflate in discutie ?

Liber, in condițiile in care eu nu am cerut zi liberă, urmând sa îmi ia din concediu. Eu nu vreau sa fac cerere pentru ziua respectiva, deoarece nu am solicitat zi liberă, având de gând sa imi păstrez zilele libere pentru când voi avea nevoie. Acum ma trezesc ca vrea sa ma ponteze ca absent. Dacă sesisez ITM cum își dau seama inspectorii ca este o frauda? Dacă reclam nerespectarea dreptului la concediu, probabil se pote demonstra prin lipsa cererii de concediu semnată de mine, dar dacă ma trec nemotivat si se folosesc de asta pentru a nu ma mai plati in ziua respectiva pe motiv ca ,,am lipsit nemotivat”? Cer documentele de pontaj? Eu am semnat fiecare zi in care s-a întâmplat porcăria asta, deci o dovada ar exista. Dar oare le mai are angajatorul? Este obligat sa le păstreze pentru situații de acest caz?
EugenGA, utilizator

POPA GHEORGHE a scris:

Nu exista o prevedere legala referitoare la semnarea unui document daca lucratorul doreste sa fie pontat nemotivat.
Este dreptul dvs. sa sesizati ITM in scris, cu nr. de inregistrare/ data despre aceasta practica a angajatorului.
Cum ati fost pontat initial, in zilele aflate in discutie ?

Am găsit in codul muncii, articolul care prevede ca angajatorul este obligat sa păstreze documentele de pontaj si sa le prezinte inspectorilor ori de câte ori este nevoie.
,,Angajatorul are obligatia de a tine la locul de munca definit potrivit art. 161 evidenta orelor de munca prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidentierea orelor de incepere si de sfarsit ale programului de lucru, si de a supune controlului inspectorilor de munca aceasta evidenta, ori de cate ori se solicita acest lucru.”
Absentele nemotivate sunt evidențiate în pontaj si în adeverința de vechime.
Inspectorii ITM fac ancheta in urma sesizarii dvs. si pot solicita orice document pe care angajatorul are obligatia sa-l intocmeasca si sa-l arhiveze o anume perioada de timp. Pontajele si statele de plata se pastreaza 50 de ani.