Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, un angajator trebuie sa elibereze ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, un angajator trebuie sa elibereze angajatului un document ...

Buna ziua, un angajator trebuie sa elibereze angajatului un document pe care acesta trebuie sa îl semneze, dacă vrea sa îl treacă absent nemotivat? Angajatorul meu vrea sa ma treacă absent nemotivat in zilele in care m-a forțat sa îmi iau concediu, deșii nu am semnat o cerere de concediu si nici măcar nu m-am inteles verbal, adică la negru sa îmi iau liber. In cazul in care sesizez ITM bănuiesc ca vor cere documente., nu vorbe.
Nu exista o prevedere legala care sa prevada expres pastrarea foilor de pontaj in original, semnate, pe hartie.
Foile de pontaj sunt documente care stau la baza intocmirii statutului de salarii.
Foile de pontaj sunt documente prin care se tine evidenta timpului de munca a salariatului, a orelor suplimentare, orelor de noapte, concediu de odihna, concedii medicale, invoiri si concediu fara salariu, absente nemotivate.

Norma metodologica de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile, aprobata prin Ordinul 3512/2008, instituie obligatia pastrarii in arhiva a registrelor de contabilitate, a celorlalte documente contabile, precum si a documentelor justificative care stau la baza inregistrarii in contabilitate.
Potrivit prevederilor acestei Norme, termenul de pastrare a statelor de salarii este de 50 de ani, iar termenul de pastrare a registrelor si a documentelor justificative si contabile este de 10 ani cu incepere de la data incheierii exercitiului financiar in cursul caruia au fost intocmite.