avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Varul meu a mostenit un apartament inainte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Varul meu a mostenit un apartament inainte de casatorie ...

Buna ziua,
Varul meu a mostenit un apartament inainte de casatorie , dupa ce s-a casatorit sotia sa inaintat pretentia ca "pentru siguranta ei" sa ii doneze el , ei jumatate din apartament . Acum sunt in prag de divort si il ameninta ca ea are facturi pentru imbunatatiri in apartament pe numele ei si ca el nu mai are dreptul la nimic si sa isi ia hainele sa plece , ca nu are niciun drept . Este posibil asa ceva ?! intreb nu poate sa isi retraga actul de donatie pe care el la facut?
Cel mai recent răspuns: anita68 , utilizator 12:51, 10 Ianuarie 2023
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu e anulare ca nu exista motive de nulitate, ci e revocare.
Atentie ca se poate revoca doar pe perioada casatoriei.
Este posibil asa ceva ?!


Nu, nu e posibil
Daca revocarea donatiei, bunul va redeveni al lui propriu si intr-adevat pt imbunataire, nevasta are un drept de creanta, va trebui sa ii dea o suma de bani.
Ultima modificare: Marți, 10 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Daca sunt in prag de divort, verisorul dvs. poate revoca donatia.
Acțiunea poate sa o introducă oricând pana la rămânerea definitiva a hotărârii de divorț.
Art. 1031 Cod civil "Orice donaţie încheiată între soţi este revocabilă numai în timpul căsătoriei".
Deci, sa nu mai stea pe ganduri.
Daca se revoca donatia, sotia va avea doar un drept de creanta asupra imbunatatirilor aduse, in cota de 1/2....daca nu se dovedeste ca are o cota mai mare sau mai mica, in functie de veniturile sotilor.
Ultima modificare: Joi, 29 Septembrie 2022
marian1973, utilizator
imi puteti recomanda va rog frumos un notar care sa intocmeasca acest act de revocare a donatiei?
va multumesc anticipat
Ultima modificare: Marți, 10 Ianuarie 2023
anita68, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare act proprietate dupa casatorie Laura85 Laura85 Buna, Viitorul sot are un apartament pt care este proprietar, achizitionat in rate inainte de casatorie. Urmeaza sa ne casatorim si vreau sa stiu daca dupa ... (vezi toată discuția)
Drepturile sotilor la bunurile obtinute inainte de casatorie, dar cu ipoteca pe perioada casatoriei ariad ariad Sotul meu a cumparat inainte de casatorie, cu un an, o casa, prin credit ipotecar pe o durata de 15 ani. Bunul ipotecat este chiar casa. As vrea sa stiu care ... (vezi toată discuția)
Contract donatie 1/2 teren - probleme credit ipotecar MCornel MCornel Buna seara, As avea nevoie de cateva lamuriri daca se poate. In urma cu aproximativ o luna am aflat ca nu pot aduce la banca ca si garantie casa din cauza ... (vezi toată discuția)