Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Varul meu a mostenit un apartament inainte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Varul meu a mostenit un apartament inainte de casatorie ...

Buna ziua,
Varul meu a mostenit un apartament inainte de casatorie , dupa ce s-a casatorit sotia sa inaintat pretentia ca "pentru siguranta ei" sa ii doneze el , ei jumatate din apartament . Acum sunt in prag de divort si il ameninta ca ea are facturi pentru imbunatatiri in apartament pe numele ei si ca el nu mai are dreptul la nimic si sa isi ia hainele sa plece , ca nu are niciun drept . Este posibil asa ceva ?! intreb nu poate sa isi retraga actul de donatie pe care el la facut?
nu e anulare ca nu exista motive de nulitate, ci e revocare.
Atentie ca se poate revoca doar pe perioada casatoriei.
Este posibil asa ceva ?!

Nu, nu e posibil
Daca revocarea donatiei, bunul va redeveni al lui propriu si intr-adevat pt imbunataire, nevasta are un drept de creanta, va trebui sa ii dea o suma de bani.
gi-jane2, moderator
Buna ziua,
Daca sunt in prag de divort, verisorul dvs. poate revoca donatia.
Acțiunea poate sa o introducă oricând pana la rămânerea definitiva a hotărârii de divorț.
Art. 1031 Cod civil "Orice donaţie încheiată între soţi este revocabilă numai în timpul căsătoriei".
Deci, sa nu mai stea pe ganduri.
Daca se revoca donatia, sotia va avea doar un drept de creanta asupra imbunatatirilor aduse, in cota de 1/2....daca nu se dovedeste ca are o cota mai mare sau mai mica, in functie de veniturile sotilor.
marian1973, utilizator
imi puteti recomanda va rog frumos un notar care sa intocmeasca acest act de revocare a donatiei?
va multumesc anticipat
anita68, utilizator