avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum te protejează statul de indivizi periculoși?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum te protejează statul de indivizi periculoși?

Bună ziua,

O întrebare pentru cei cu experiență în domeniu.
Context:

Pentru o perioadă lungă de timp (ani de zile), am avut angajată o doamnă ce ne îngrijește casa. Toate bune și frumoase.

Într-o noapte, pe la ora 4, primesc niște mesaje de la un individ ce susține că e iubitul acestei doamne, în care cere bani împrumut, în momentul respectiv, împreună cu cereri pentru suma respectivă pe Revolut.

Personal, nu-l cunosc pe individul acela, n-am avut niciodată nicio legătură cu el, nu am știut de existența lui. Am ignorat mesajele total.

A 2-a zi, am întrebat-o pe doamna respectivă despre toată situația, și-a cerut scuze și a izbucnit în plâns, zicând că e fostul ei iubit care o amenință încontinuu că (citez): "o taie, o omoară, și pe ea și pe copilul ei" (copilul nefiind al lui, dânsa fiind divorțată).

Am întrebat-o dacă vrea s-o ajutăm în vreun fel, să îi oferim suport să depună plângere împotriva lui, a spus că nu pt. că îi e frică, și speră să se rezolve situația de la sine.

În seara următoare, primesc alte mesaje de la individ foarte supărat că am discutat cu doamna respectivă, cu amenințări subtile, gen "Să fiu sigur că el nu rămâne dator", că "are el grijă" și alte insulte. N-am răspuns la niciun mesaj.

Și acum, întrebare de la un om care n-a avut treabă până acum cu indivizi de speța asta: dacă eu iau legătura cu un avocat să depun o plângere penală pentru hârțuire și amenințare, ce va face statul pentru mine? Cum mă va "proteja" de un astfel de individ? E cu folos o astfel de plângere, sau nu fac decât să-l enervez mai tare pe individ?

Doamna în cauza, ne spunea că ea a încercat, dar poliția nu-i face nimic, pentru că (citez): "îi știe pe toți de la secția de poliție".

Care este varianta cea mai bună?
Știu, mai sunt și variante "neoficiale" de a-l disciplina, cu oameni din același mediu din care provine el, dar n-am apelat niciodată. Voiam să văd ce se poate face pe căi legale.

Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: hotumattua , utilizator 08:30, 7 Octombrie 2022
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru protectia voastra persoanala voi sunteti singurii raspunzatori. Daca ati fi ceva demnitari inalti ar fi alta poveste, ati avea SPP 24/24. Plangere trebuie facut obligatoriu, si plangerea trebuie "inflorita" mult si "insistat" pe ea, ca sa il cheme cat mai repede la audieri. Aia cu "sau nu fac decât să-l enervez mai tare pe individ" e un semn de slabiciune, trebuie neaparat depusa plangere, si insistat asupra ei. Cand zic "inflorita" trebuie explicat foarte clar ca va temeti foarte tare pentru viata dumneavoastra, ca nu puteti dormi noaptea,...etc. si sunat zilnic la politistul care se ocupa de caz.
Doamna aia trebuie concediata, nu mai are ce cauta in casa dvs., schimbati incuietorile, si luati si alte masuri de protectie.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2022
usr22, utilizator
@usr22 - mulțumesc pentru sfaturi, îmi sunt utile. Dar tot nu mi-ați răspuns la întrebarea principală;
Ok, polițistul îl cheamă la audieri... și mai departe ce? Îl întreabă "de sănătate" (intuiesc), și cam atât, nu?
De aceea spusesem că nu fac decât să-l enervez mai tare, că altceva nu rezolv.
Încercam să-mi dau seama dacă rezolv ceva pe calea asta sau nu.
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, strict dpdv legal nu se va intampla nimic, dar in mintea lu ala se vor intampla multe. Ideea e ca sunt 80% sanse ca ala sa se linisteasca, daca nu faceti nimic -eu sunt 100% sigur ca asta e doar inceputul si ala vă va teroriza așa incetul cu incetul.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceți plângerea la parchet, pentru șantaj. E mai mult decât simplă hărțuire și amenințare că a cerut bani. Iar pe procuror, oricât l-ar "cunoaște toți din secția de poliție" pe ins, polițiștii nu-l vor putea refuza și vor trebui să facă cercetări. Adică cel puțin să vă audieze pe dumneavoastră, pe individ și pe doamna cu curățenia, ca martor. De asemenea, șantajul fiindu-i devoalat, cel mai probabil individul o să vă lase în pace; poate așa, din frustrare, o să vă adreseze o ultimă amenînțare, dar în 99 de cazuri din 100 nu este decât o vorbă și atât.

usr22 a scris:

Da, strict dpdv legal nu se va intampla nimic, dar in mintea lu ala se vor intampla multe. Ideea e ca sunt 80% sanse ca ala sa se linisteasca, daca nu faceti nimic -eu sunt 100% sigur ca asta e doar inceputul si ala vă va teroriza așa incetul cu incetul.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie să faceți urgent plângere la poliție, ei știu ce au de făcut. Nu vă lăsați înduplecat de polițistul care, din lene, vrea să vă convingă să renunțați. Dacă nu v-o înregistrează, trimiteți plângerea la secția respectivă de poliție cu scrisoare cu confirmare de primire. Și dacă vă mai deranjează individul, spuneți-i că ați făcut deja plângerea. Mulți blufează, profită de faptul că există oameni ca dvs., care se înspăimântă la o simplă amenințare text, nici măcar verbală.

Acum, știu ce vreți dvs. dar, asta este realitatea, trăim într-o lume nesigură, nu putem pune un polițist în preajma fiecărui cetățean. Sunt atâtea cazuri de femei asasinate de foștii soți, deși aceștia aveau interdicție de apropiere.

ionut_au a scris:

@usr22 - mulțumesc pentru sfaturi, îmi sunt utile. Dar tot nu mi-ați răspuns la întrebarea principală;
Ok, polițistul îl cheamă la audieri... și mai departe ce? Îl întreabă "de sănătate" (intuiesc), și cam atât, nu?
De aceea spusesem că nu fac decât să-l enervez mai tare, că altceva nu rezolv.
Încercam să-mi dau seama dacă rezolv ceva pe calea asta sau nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cineva are poze cu mine dezbracata. ajutor! Cristina94 Cristina94 Buna ziua. Desi imi este extrem de rusine de ceea ce va urma sa scriu aici, o voi face. Cineva, nu stiu cine, are poze cu mine dezbracata, care provin cel mai ... (vezi toată discuția)
Furt maryalice09 maryalice09 Buna ziua. Sunt cu cineva de un an si mi-am petrecut saptamana la el (mentionez ca nu suntem impreuna). Aseara a venit in vizita un prieten de-al lui si au ... (vezi toată discuția)
Santaj si amenințare Individa Individa Un individ pe care ,nici macar nu il cunosc personal, ma amenință ca ii arata iubitului meu ceva conversații in urma unui joc in care apar lucruri pe care ... (vezi toată discuția)