Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Soțul poate renunța la dreptul de coproprietate la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Soțul poate renunța la dreptul de coproprietate la un apartament ...

Soțul poate renunța la dreptul de coproprietate la un apartament cumpărat de sotie în timpul căsătoriei, in favoarea soției?
Nu.
Dati detalii despre situatie, ce se vrea de fapt ?
Sunt situații in care se poate, de ex daca schimbați regimul matrimonial.
O doamna a cumpărat un apartament în timpul căsătoriei. In contract e trecută căsătorită cu ...dl. Dânsul dorește că acest apartament să să fie doar al ei. Se poate acest lucru?
V am răspuns mai sus cum se poate. Acum, dacă imobilul a fost achiziționat prin credit ipotecar aveți nevoie și de acordul băncii pentru eliminarea soțului sin contractul de credit.