Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partajul fara divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partajul fara divort

Se poate face partajarea bunurilor mobile si imobile intre parteneri chiar daca nu sunt divortati?
Da, partarea bunurilor comune, proprietate devalmasa poate avea loc si in timpul casatoriei.

Partajul în timpul regimului comunităţii
(1) În timpul regimului comunităţii, bunurile comune pot fi împărţite, în tot sau în parte, prin act încheiat în formă autentică notarială, în caz de bună învoială, ori pe cale judecătorească, în caz de neînţelegere.
(2) Prevederile art. 357 alin. (2) se aplică în mod corespunzător.

(3) Bunurile atribuite fiecărui soţ prin partaj devin bunuri proprii, iar bunurile neîmpărţite rămân bunuri comune.

(4) Regimul comunităţii nu încetează decât în condiţiile legii, chiar dacă toate bunurile comune au fost împărţite potrivit acestui articol.

Lichidarea comunităţii. Partajul

(1) În cadrul lichidării comunităţii, fiecare dintre soţi preia bunurile sale proprii, după care se va proceda la partajul bunurilor comune şi la regularizarea datoriilor.
(2) În acest scop, se determină mai întâi cota-parte ce revine fiecărui soţ, pe baza contribuţiei sale atât la dobândirea bunurilor comune, cât şi la îndeplinirea obligaţiilor comune. Până la proba contrară, se prezumă că soţii au avut o contribuţie egală.
(3) Dispoziţiile art. 364 alin. (2) se aplică în mod corespunzător.

se poate face conventie matrimoniala
Ce presupune aceasta conventie matrimoniala? Unde se incheie si ce efecte produce?
Care e scopul urmarit, adica de ce vreti sa faceti partaj ?
relatia deteriorata si imprevizibilitatea unuia dintre parteneri