Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Calitatea de membru in Colegiul Consilierilor Juridici
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Calitatea de membru in Colegiul Consilierilor Juridici

In octombrie 2009 m-am inscris in CCJ(scuzati-ma ca nu scriu orasul),am platit taxele aferente,respectiv inscrierea,cotizatia ,legitimatia si insigna,Inca nu apar nici in tabloul de membri si nu am primit nici legitimatia ,nici insigna,pe motiv ca nu am depus juramantul.Totusi,in cererea pe care am semnat-o exista redactat si juramantul.Nu este suficient?
Si inca o intrebare. Cei doi ani necesari pentru obtinerea definitivatului in profesia de consilier juridic se calculeaza de la data inscrierii in CCJ sau de la data angajarii care este trecuta in carnetul de munca? Va multumesc.
in primul rand nu stiu de ce nu vi s-au dat legitimatia,insigna etc...........
cei 2 ani curg din mom inscrierii in ccj si trebuie sa faceti nu stiu ce cursuri
ar trebui sa va expolice cei de la secretariatul ccj
vechimea in munca poate fi mai mare de 2 ani si tot nu veti fi definitiv........
va spun din experienta,fapt pt care nu m-am inscris la ccj
multa bafta
tin sa va precizez ca acum 2 zile am sunat la ccj din judetul meu ptr a ma inscrie si mi-au zis asa in cazul meu in martie implinesc 2 ani vechime, sa vin la dansii dupa ce implinesc vechimea, mi-au spus cu ce acte sa vin , ca o sa ma inscrie, o sa-mi dea insigna, roba treb sa o platesc si este totul k, nu stiu de ce sa intamplat asa in cazul dvs
Din cate stiu eu cei 2 ani de stagiu curg din momentul inscrierii in CCJ, nu din momentul angajarii pe functie, poti avea 7 ani vechime pe functie, asta nu duce la definitivare daca nu esti inscris de minimum 2 ani in CCJ aferent orasului/judetului din care faceti parte.
Anghelbia are dreptate in ceea ce a afirmat mai sus!
gina.rece a scris:
Am mai scris pe aceasta tema sub titlul"calitatea de membru in ccj" si doresc sa va relatez continuarea.Am sunat din nou la ccj si mi s-a spus sa iau legatura cu decanul.M-am conformat ,mi-a raspuns si i-am zis ca vreau sa platesc cotizatia pe 6 luni,care stiti ca trebuie platita anticipat si ca vreau totusi sa intru in posesia legitimatiei.A venit cu chitantierul,am platit dar mi-a spus ca nu-mi poate da legitimatia pana nu depun juramantul.L-am intrebat cum fac asta si mi-a raspuns ca trebuie sa organizeze un cadru festiv dar ca deocamdata nu sunt destui inscrisi .Pri urmare eu platesc dar inca nu apar nici in tabloul de membri,nu am nici legitimatie,ce sa inteleg.Si apropo,se spune ca cei de la colegiu te repartizeaza la un consilier juridic definitiv.Gresit.Mi-a spus ca nu sunt disponibili si n-am decat sa fiu autodidacta.N-ar fi o asa mare problema,oricum mi-am cumparat o gramada de carti pe langa cursurile din facultate si chiar imi place sa invat dar sper ca n-o sa ma trezesc cand vreau sa dau definitivatul ca nu-l pot da pentruca nu am avut contractul de indrumare(si implicit nu voi avea nici referatul lui cu privire la activitatea mea). Daca exista in Bistrita ,pe forum,un consilier juridic definitiv care sa vrea si are curajul(am 47 ani) sa ma indrume,adevarat ii spun ca nu va regreta.Stiu sa incep oricand de jos,NU mi-e rusine si nici greu.Am invatat ca in viata nu trebuie sa faci ceea ce-ti place ci trebuie sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci. Multumesc pentru rabdare si inca mai cred ca exista si oameni,inainte de a fi altceva.

Interventie moderator

Am rugamintea sa nu mai deschideti topicuri in continuarea celor deja existente.
Multumesc!

Gabriela Pintea