avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Buna ziua! Va scriu in legatura cu schimbarea de TVA ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Buna ziua! Va scriu in legatura cu schimbarea de TVA 19% la achizitionarea ...

Buna ziua!
Va scriu in legatura cu schimbarea de TVA 19% la achizitionarea noilor apartamente. Ca sa va pun in tema, eu am semnat o promisiune de vanzare-cumparare cu dezvoltatorul in 15 iulie 2022, in care se aplica TVA 5%, pretul apartamentului fiind sub 140 de mii de euro, sub prag si am o clauza in antecontrat in care eu platesc avansul de 15% in 3 manse a cate 5% la cate 3 luni. Acum, tinand cont ca blocul va fi livrat in 2024, dar promisiunea fiind semnata in 2022, inainte de 1 ianuarie 2023 cand noua lege va fi aplicabile, eu m as incadra sa raman la vechiul TVA 5% ? Tin sa precizez ca dezvoltatorul m a sunat si a zis sa reziliem promisiunea facuta, sa facem una noua insa pretul apartamentului ar scadea sub 120 de mii de euro ca sa se incadreze in noul prag insa va fi fara finisaje(gresie, parchet, faiante, obiecte sanitare) ci doar la alb. E posibil sa fie o 'smecherie' din partea dezvoltatorului sau pur si simplu chiar asa sta treaba?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 12:26, 19 Octombrie 2022
E ok cum zice dezvoltatorul , chiar daca s-au dat avansuri cu 5% in 2022 la final in 2024 se va storna aceste avansuri cu 5% si sa va factura tot apart cu 19% . Doar daca livrarea are loc in 2023 va incadrati inca la 5%. ( ca masura tranzitorie in Codul fiscal )

Ca sa intrati la 5% si in 2024 valoarea apart trebuie sa fie sub 600.000 lei si doar unul singur putetui achizitiona la aceasta cota redusa.

OG16/2022 """Orice persoană fizică poate achiziționa, începând cu data de 1 ianuarie 2023, în mod individual sau în comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice, o singură locuință a cărei valoare nu depășește suma de 600.000 lei, exclusiv TVA, cu cota redusă de 5%; "

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va trebui să achit diferența de tva până la 9%? Ovidiu_t Ovidiu_t Bună ziua. Spuneți-mi vă rog, dacă am plătit apartamentul integral în 2023, iar contractul de vânzare-cumpărare urmează să-l semnez cu dezvoltatorul ... (vezi toată discuția)
Cota de tva la un contract de vânzare apartament? raszvwann raszvwann Bună ziua, in luna noiembrie 2022, am făcut un contract de promisiune de vânzare - cumpărare cu un dezvoltator cunoscut din Năvodari pt un apartament în ... (vezi toată discuția)
Cota de tva la vanzare apartament ionutlascu1993 ionutlascu1993 Salutare, Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns legat de cota de TVA. In anul 2022 am semnat un antecontract de vanzare-cumparare in care era mentionata ... (vezi toată discuția)