Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Buna ziua! Va scriu in legatura cu schimbarea de TVA ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Buna ziua! Va scriu in legatura cu schimbarea de TVA 19% la achizitionarea ...

Buna ziua!
Va scriu in legatura cu schimbarea de TVA 19% la achizitionarea noilor apartamente. Ca sa va pun in tema, eu am semnat o promisiune de vanzare-cumparare cu dezvoltatorul in 15 iulie 2022, in care se aplica TVA 5%, pretul apartamentului fiind sub 140 de mii de euro, sub prag si am o clauza in antecontrat in care eu platesc avansul de 15% in 3 manse a cate 5% la cate 3 luni. Acum, tinand cont ca blocul va fi livrat in 2024, dar promisiunea fiind semnata in 2022, inainte de 1 ianuarie 2023 cand noua lege va fi aplicabile, eu m as incadra sa raman la vechiul TVA 5% ? Tin sa precizez ca dezvoltatorul m a sunat si a zis sa reziliem promisiunea facuta, sa facem una noua insa pretul apartamentului ar scadea sub 120 de mii de euro ca sa se incadreze in noul prag insa va fi fara finisaje(gresie, parchet, faiante, obiecte sanitare) ci doar la alb. E posibil sa fie o 'smecherie' din partea dezvoltatorului sau pur si simplu chiar asa sta treaba?
Va multumesc!
E ok cum zice dezvoltatorul , chiar daca s-au dat avansuri cu 5% in 2022 la final in 2024 se va storna aceste avansuri cu 5% si sa va factura tot apart cu 19% . Doar daca livrarea are loc in 2023 va incadrati inca la 5%. ( ca masura tranzitorie in Codul fiscal )

Ca sa intrati la 5% si in 2024 valoarea apart trebuie sa fie sub 600.000 lei si doar unul singur putetui achizitiona la aceasta cota redusa.

OG16/2022 """Orice persoană fizică poate achiziționa, începând cu data de 1 ianuarie 2023, în mod individual sau în comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice, o singură locuință a cărei valoare nu depășește suma de 600.000 lei, exclusiv TVA, cu cota redusă de 5%; "