Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... de ceva timp am cumparat o casa intr-un oras de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

de ceva timp am cumparat o casa intr-un oras de provincie.deschiderea ...

de ceva timp am cumparat o casa intr-un oras de provincie.deschiderea la strada e destul de mica,cam asa fiind majoritatea proprietatilor pe-aici pe strada. intre peretele casei mele si gard, razorul cu unul din vecini sunt 50 cm. as vea sa izolez peretele casei cu polistiren deoarece este pe nord si tine rece iar gazele...s-au cam scumpit. problema e ca vecinul nu ma lasa sa intru la el in curte invocant tot felul de pretexte,ca are treaba, ca pleaca de-acasa,ca ii rup crengile la pomi (plantati la cca. 1 m de peretele meu),ca-i omor gainile ca acestea mananca polistirenul, etc. as vrea sa stiu daca legal il pot constrange in vreun fel sa ma lase cateva zile sa-mi pot izola peretele casei si sa nu mai am nici o treaba cu el...am incercat in tot felul posibil sa discut cu el omeneste ca vecini dar fara nici un rezultat. multumesc
tudor_11, utilizator
Nu exista nicio lege care sa il oblige sa va dea voie in curtea dumnealui.Puteti obtine acordul doar cu vorba buna.
NCC Art. 622 Dreptul de trecere pentru efectuarea unor lucrări
(1) De asemenea, proprietarul este obligat să permită folosirea fondului său pentru efectuarea unor lucrări necesare fondului învecinat, precum și accesul vecinului pe terenul său pentru tăierea crengilor și culegerea fructelor, în schimbul unei despăgubiri, dacă este cazul.
(2) Dispozițiile art. 621 alin. (2) sunt aplicabile.
Art. 621
(2) Această obligație subzistă numai pentru situația în care trecerea prin altă parte ar fi imposibilă, periculoasă sau foarte costisitoare.

Alexandrarares a scris:

Nu exista nicio lege care sa il oblige sa va dea voie in curtea dumnealui.Puteti obtine acordul doar cu vorba buna.

adriandimitriu, utilizator
Il notificati oficial prin avocat sau executor, o sa vada ca nu e de gluma si ori va lasa, ori il actionati in instanta.

adriandimitriu a scris:

NCC Art. 622 Dreptul de trecere pentru efectuarea unor lucrări
(1) De asemenea, proprietarul este obligat să permită folosirea fondului său pentru efectuarea unor lucrări necesare fondului învecinat, precum și accesul vecinului pe terenul său pentru tăierea crengilor și culegerea fructelor, în schimbul unei despăgubiri, dacă este cazul.
(2) Dispozițiile art. 621 alin. (2) sunt aplicabile.
Art. 621
(2) Această obligație subzistă numai pentru situația în care trecerea prin altă parte ar fi imposibilă, periculoasă sau foarte costisitoare.

Alexandrarares a scris:

Nu exista nicio lege care sa il oblige sa va dea voie in curtea dumnealui.Puteti obtine acordul doar cu vorba buna.

O ruda de-a mea a fost in aceeasi situatie ca domnul tudor _11,cu o casa mostenita.In temeiul acestei legi, l-a actionat pe vecin in instanta.Nu a angajat avocat,convins fiind ca o sa castige.Un avocat inteligent cum a avut vecinul,a desfiintat legea invocand dreptul la proprietate.Instanta nu l-a obligat pe vecin sa-i acorde accesul rudei mele pe proprietatea dumnealui.A fost pierdere de timp si bani.
nu toata lumea poate fi așa inteligenta. de aceea e bine sa angajezi un profesionist