avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TVA 5% imobil?Am o intrebare,intrucat sunt total in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TVA 5% imobil?Am o intrebare,intrucat sunt total in ceata.In data ...

Buna ziua!Am o intrebare,intrucat sunt total in ceata.In data de 26.10.22 am incheiat cu un dezvoltator SRL o promisiune bilaterala de vanzare pt un ap. in val de 30000EUR TVA 5% inclus,ap pe care l-am si achitat integral,urmand contractul final de vanzare cumparare sa fie incheiat in anul 2023.Tot in luna octombrie 2022 am incheiat cu un alt dezvoltator o promisiune bilaterala de vanzare-cumparare pt un ap in val de 114000E TVA 5% inclus,ap la care am dat avans 50%(57000E)urmand ca in anul 2024 sa fie incheiat contractul final de vanzare cumparare.Tinand cont de noile modificari aplicabile din 2023 cu privire la TVA 5%,si limitarea la achizitia unei singure locuinte cu TVA 5%,voi mai putea beneficia la ambele imobile de TVA redus tinand cont ca promisiunile au fost semnate in anul 2022 cand legislatia permitea achizitionarea mai multor imobile <90000E cu TVA 5%, si a unui imobil 90000-120000E tot cu TVA 5%.Va rog sa ma lamuriti,daca este cazul si contracost!Va multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Tva la un antecontract pentru apartament in constructie? cioclud cioclud am incheiat un antecontract pentru apartament in constructie in 2021 cu act aditional de prelungire a termenului de vanzare cumparare in 2022 pentru anul ... (vezi toată discuția)
Aplicare tva redus de 5 % la constructii cu termen de finalizare si predare anul urmator mroby mroby Buna ziua tuturor! As avea nevoie de parerea dumenavoastra in urmatoarea speta: O societate cu raspundere limitata, dezvoltator imobiliar, are incheiate mai ... (vezi toată discuția)
Tva redus pentru achizitia unui imobil cesionat in 2023, cu livrare in 2024 Renata Runcan Renata Runcan O persoana fizica a incheiat in anul 2022 un antecontract de vanzare-cumparare al unui imobil in valoare de aprox. 330 000 RON, iar in 2023 mi-a cesionat acest ... (vezi toată discuția)