Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Aplicare TVA redus de 5 % la constructii cu termen de ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Aplicare TVA redus de 5 % la constructii cu termen de finalizare si predare anul urmator

Buna ziua tuturor! As avea nevoie de parerea dumenavoastra in urmatoarea speta:

O societate cu raspundere limitata, dezvoltator imobiliar, are incheiate mai multe promisiuni de vanzare-cumparare, avand ca obiect imobile – apartamente care in momentul de fata sunt in stadiu de construire
Semnarea contractelor autentice de vanzare-cumparare vor avea loc dupa finalizarea investitiei respectiv in anul 2023, dupa inscrierea apartamentelor in cartea funciara.
Aceste apartamente au o suprafata de sub 120 mp. iar pretul lor de vanzare este sub 450.000 Lei deci, din punct de vedere al TVA-ului, se incadreaza la art.291 alin.3 lit.c) Cod Fiscal (cota redusa de TVA de 5%).
Intrebarile noastre sunt:
1. daca TVA-ul redus de 5% se aplica doar promisiunilor de vanzare-cumparare încheiate în anul 2022 cu plata integrala, in avans, a pretului sau si pentru acele promisiuni de vanzare-cumparare încheiate în anul 2022 unde sa efectuat plata unui avans iar diferenta de pret se va achita la semnarea contractului autentic de vanzare cumparare;
2. daca TVA-ul redus de 5% se aplica si in cazul promisiunilor de vanzare-cumparare încheiate în anul 2022 in care un singur promitent-cumparator a promis cumpararea mai multor apartamente;
3. in opinia dumneavoastra care este momemtul livrarii ? semnarea promisiunii ori semnarea contractului autentic de vanzare? intreb pentru ca codul fiscal mentioneaza in mod expres ca cota redusa de TVA se aplica doar imobilelor care la momentul livrarii pot fi locuit ca atare.

Multumesc !
george-neagu, moderator
1. cota de 5% se aplica daca s-a incheiat un antecontract in 2022 cu plata unui avans ( nu trebuie integral achitat imobilul).
2. se aplica daca se achita un avans in 2022 si livrarea efectiiva ( contractul autentic) are loc in 2023 cand se transfera si dreptul de proprietate.
3. momentul livrarii are loc cand are loc transferul dreptului de proprietate adica in anul 2023 .

art 270 Codul fiscal :
ART. 270 - Livrarea de bunuri

(1) Este considerată livrare de bunuri transferul dreptului de a dispune de bunuri ca și un proprietar "
Multumesc pentru raspuns !