Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... In cat timp se comunica hotararea catre parti ? ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

In cat timp se comunica hotararea catre parti ? Mentionez ca ...

Care este durata comunicarii unei hotarari judecatoresti prin posta ? Hotararea a fost data pe data de 19.10.2022 si momentan nu s-a comunicat nimic.
Bran Alexandru, utilizator
Buna ziua,
De regula, hotararile se redacteaza in aproximativ 30 de zile de la pronuntare, dar in realitate poate dura si mai mult (2-3-4 luni), depinde de gradul de incarcare a judecatorului.
Dupa o luna, puteti telefona la arhiva instantei si intreba daca s-a redactat hotararea.
Daca dureaza foarte mult (peste 1luna jumatate-2) puteti depune la registratura o cerere de urgentare a redactarii hotararii.
Georgiana Ciocoveanu, Avocat
Buna ziua,
Puteti formula o cerere de urgentare a redactarii hotararii judecatoresti.