Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Conform art.85 Cod de Procedură Civilă punct (3) ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Conform art.85 Cod de Procedură Civilă punct (3) Împuternicirea ...

Conform art.85 Cod de Procedură Civilă punct
(3) Împuternicirea de a reprezenta o persoană fizică sau persoană juridică dată unui avocat ori consilier juridic se dovedeşte prin înscris, potrivit legilor de organizare şi exercitare a profesiei.

Întrebare : Fără imputernicire avocațională sau contract poate un avocat reprezenta Consiliul Local al unui oraș sau un UAT ?
. Fara contract nu poate.
Vă mulțumesc ! La dosar l-am studiat astăzi și am constatat că este un contract de asistență juridică DAR nu este semnat de primar ! Este legal ?
Contractul trebuie sa fie semnat ca sa existe un mandat valabil. Sa nu confundati contractul cu imputernicirea avocatiala (aceasta nu este necesar a fi semnata).