Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! In cazul unui certificat de mostenitor cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! In cazul unui certificat de mostenitor cu doi mostenitori ...

Buna seara!
In cazul unui certificat de mostenitor cu doi mostenitori ,fara iesise din indiviziune, la inlocuirea unui mostenitor cu altul rezultat prin decesul celui initial , este nevoie de prezenta ambilor mostenitori,sau se poate redacta un singur certificat de mostenitor ,doar pentru noul mostenitor?
Multumesc
Daca nu sunteti mostenitorul moștenitorului, nu aveti de ce sa va prezentati la dezbaterea succesiunii acestuia.
Dvs ramaneti cu acel certificat pe care il aveti.
In certificatul pe care il am figureaza defunctul ,nu mostenitorul lui ,cel care apare in noul certificat.Poate fi valabil ,daca voi avea nevoie sa mi certific existenta proprietatii?
Repet, dvs ramaneti cu certificatul pe care il aveti, ala e actul dvs de proprietate.