avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! In cazul unui certificat de mostenitor cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! In cazul unui certificat de mostenitor cu doi mostenitori ...

Buna seara!
In cazul unui certificat de mostenitor cu doi mostenitori ,fara iesise din indiviziune, la inlocuirea unui mostenitor cu altul rezultat prin decesul celui initial , este nevoie de prezenta ambilor mostenitori,sau se poate redacta un singur certificat de mostenitor ,doar pentru noul mostenitor?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 15:02, 6 Noiembrie 2022
Daca nu sunteti mostenitorul moștenitorului, nu aveti de ce sa va prezentati la dezbaterea succesiunii acestuia.
Dvs ramaneti cu acel certificat pe care il aveti.
In certificatul pe care il am figureaza defunctul ,nu mostenitorul lui ,cel care apare in noul certificat.Poate fi valabil ,daca voi avea nevoie sa mi certific existenta proprietatii?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Repet, dvs ramaneti cu certificatul pe care il aveti, ala e actul dvs de proprietate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum sa gasesc mostenitorii unei persoane ? clienta noua clienta noua Intr-un lant succesoral complet, lipseste numai certificatul de most.al unei cumnate a mea. Aceasta a murit in urma fratelui meu, si ei nu au avut copii. Ea a ... (vezi toată discuția)
Mostenire danieal danieal In data de 20 feb. mama mea mi-a aratat o citatie ptr.a se prezenta la un proces deschis de sora mea pentru iesirea din indiviziune pentru o suprafata de teren ... (vezi toată discuția)
Certificat mostenitor nina2014 nina2014 In urma decesului bunicilor exista certificate de mostenitor emise in 2019, pe numele a 3 mostenitori legali (copiii lor - parintii nostri). Parintii, sunt ... (vezi toată discuția)