Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Continuarea activității firmei cu moștenitorii?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Continuarea activității firmei cu moștenitorii?

Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu urmatoarea clarificare?
O societate comerciala cu 2 asociati (unul 60% celalalt 40%, puteri depline luate separat) de tip SRL,are mentionata in actul constitutiv clauza de continuare a activitatii cu mostenitorii, in cazul decesului unuia dintre asociati.
Poate asociatul majoritar sa mai ia decizii importante in firma inainte de dezbaterea succesiunii? Nu gasesc o prevedere in lege unde sa fie clare limitele de functionare a SRLului de la decesul asociatului pana la clarificarea succesiunii.
george-neagu, moderator
Intr-o firma sunt o serie de decizii (de exemplu aprobarea adăugării de noi coduri Caen, aprobarea înființării de puncte de lucru, aprobarea bilanțului contabil anual și repartizarea de dividende, etc.) care trebuie sa fie discutate și aprobate de către adunarea generală (din care fac parte acei moștenitorii ai asociatului decedat sau măcar unul dintre ei care sa-i reprezinte și pe restul) și in care adunare generală deciziile se iau potrivit procentelor legale. Separat sunt decizii pentru activitatea curenta pe care poate sa le ia doar administratorul care e și reprezentantul legal al societății.
Deci o perioada scurta de câteva săptămâni se poate dar e recomandat ca respectivii sa facă urgent dezbaterea siccesiunii măcar pentru moștenirea părților sociale din firma și apoi sa se facă înregistrarea moștenitorilor și la registrul comerțului.