Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Am o situatie neclara, daca este cineva ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Am o situatie neclara, daca este cineva care poate ...

Buna ziua,
Am o situatie neclara, daca este cineva care poate ajuta, va multumesc anticipat.
Pe scurt:
Am fost condamnat la 1 an inchisoare cu suspendare si 3 ani supraveghere.
Permisul mi-a fost anulat iar fiind permis strain respectiv UK, a fost trimis inapoi la statul englez.
Termenul de 1 an a trecut,
Eu am reusit sa recuperez permisul in UK,
Intrebarea mea este:
Am voie sa conduc in Romania sau trb sa il redobandesc in Romania?
Multumesc !!
In hotararea instantei ar trebui sa se regaseasca si mentiuni legate de acest aspect.
Inteleg ca permisul a fost anulat de statul roman. In logica lucrurilor ar trebui reobtinut tot in statul roman.
Buna ziua!
Pe hotararea instantei nu apare nimic,
Scrie doar suspendarea,
Tin sa precizez ca inainte am avut o amenda penala si acolo scria ca dupa 6 luni pot face scoala de soferi din nou.
Iar eu am semnat ca sunt de acorn ca permisul sa fie trimis la statul englez,
Eu doar am fost suspendat pe teritoriul romaniei.
Acum ca am recuperat permisul dupa aproape 2 ani de la sentinta,
Pot conduce in Romania?

POPA GHEORGHE a scris:

In hotararea instantei ar trebui sa se regaseasca si mentiuni legate de acest aspect.
Inteleg ca permisul a fost anulat de statul roman. In logica lucrurilor ar trebui reobtinut tot in statul roman.

Hooke9507 a scris:

Buna ziua,
Intrebarea mea este:
Am voie sa conduc in Romania sau trb sa il redobandesc in Romania?
Multumesc !!

Da, aveti voie sa conduceti, conform urmatorului articol, aveti doar interdictie de a conduce un an de zile in Romania:
Verificati doar ca s-a implinit anul si ca v-ati incadrat (la anulare) in cazurile cu pricina de la 114.
Articolul 114^1
În cazul titularului unui permis de conducere eliberat de o autoritate străină, dacă acesta se află în unul dintre cazurile prevăzute la art. 114 alin. (1) lit. a), b) sau d), se dispune interdicția de a conduce autovehicule pe teritoriul României pe o perioadă de 1 an, începând cu ziua imediat următoare datei rămânerii definitive a hotărârii judecătorești, în condițiile stabilite prin regulament.
[ link extern ]
latka, utilizator
Multumesc pt ajutor.
Au trecut aproape 2 ani,
Plus ca legal nu am dreptul sa detin 2 permise de conducere,
Logic ar fii sa pot conduce cu permisul eliberat de statul englez, tinand cont ca perioada de suspendare a trecut.
Manuela Rășină, administrator
In discutia initiala ati mentionat ca vi s-a anulat permisul, nu ca a fost suspendat 1 an de zile. Nu este acelasi lucru.