Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara, am fost condamnat pentru infractiunea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara, am fost condamnat pentru infractiunea conducerii ...

Buna seara , am fost condamnat pentru infractiunea conducerii unui autovehiculsub influenta alcoolului, avand interzis dreptul de a conduce autovehicule pedrumurile publice pe o perioada de 2 ani de la ramanerea definitiva a hotarariipenale si totodata pedepsele complementare, am solicitat un punct de vedere de lainformatii cu publicul din cadrul Serviciului Rutier Valcea, verbal informandu-maca pentru a-mi recapata dreptul de a conduce pe teritoriul Romaniei trebuie sa facscoala de soferi si permisul se anuleaza. Va informez faptul ca detin un permis emis de autoritate straina (RegatulUnit al Marii Britanii), in Ordonanta nr. 1/2022 pentru modificarea sicompletarea Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr.195/2002 privind circulatia pedrumurile publice, a fost introdus un nou articol 1141 pentru persoanele care aufost condamnate conform art.336 din Noul Cod Penal si este stipulat faptul ca sedispune doar interdictia dreptului de a conduce. Totodata, este stipulat in acelasiarticol, dispunerea interdictiei de a conduce pe o perioada de 1 an conducereaautovehiculelor pe teritoriul Romaniei persoanelor ce detin un permis emis de oautoritate straina.In concluzie, va rog respectuos pe emiterea unui punct de vedere legal sitemeinic din partea dumnevoastra, in legatura cu situatia mea:- Cand intru in posesia permisului de conducere? (data exacta)- Daca conform Ordonantei nr. 1/2022, art. 1141 perioada de interdictie adreptului de conducere se micsoreaza la 1 an de zile????
Multumes

Ovi1993, utilizator
Ce nu pricepeți, de fapt?
1.Ati scris ca detineti permis de UK. Ce alt permis vă mai trebuie?
2. Aveti o hotărâre judecătorească datorită căreia, dacă aveați permis românesc, vi se anula, aveați 2 ani dreptul de circulație interzis.
3. Din februarie anul asta s-a corectat codul rutier și pentru cei cu permise emise de alt stat, dar care sunt condamnați pentru infracțiuni legate de codul rutier, în România. Ei primesc doar 1 an de interdicție a dreptului de circulație, pe teritoriul României. Nu se micșorează nimic, ei nu au permis românesc, nu li se anulează ceva ce nu a fost emis de statul român.

Deci daca la mine daca solutia a fost ca nu am voie sa circul trebuie sa astept 2 ani sa treaca suspendarea ,Trebuie respectata decizia judecatorului nu pot beneficia de ordonata 114^ 1 2022?

latka a scris:

Ce nu pricepeți, de fapt?
1.Ati scris ca detineti permis de UK. Ce alt permis vă mai trebuie?
2. Aveti o hotărâre judecătorească datorită căreia, dacă aveați permis românesc, vi se anula, aveați 2 ani dreptul de circulație interzis.
3. Din februarie anul asta s-a corectat codul rutier și pentru cei cu permise emise de alt stat, dar care sunt condamnați pentru infracțiuni legate de codul rutier, în România. Ei primesc doar 1 an de interdicție a dreptului de circulație, pe teritoriul României. Nu se micșorează nimic, ei nu au permis românesc, nu li se anulează ceva ce nu a fost emis de statul român.

Ovi1993, utilizator
V-am scris anterior, din moment ce nu aveti permis romanesc (ati scris ca detineti unul de UK), se aplica articolul 114^ 1 din OUG 195/2002.
Domnule Avocat inteleg ce spunet si e totul oki si cu un mare avantaj pentru mine da in hotarare specifica ca se suspenda dreptul de a conduce autovehicule pe o perioada de 2 ani ,ma gandesc sa nu imi fac probleme sa zica ca nu respect decizia data de judecator eu in sistem apar cu dreptul de a conduce suspendat . Ma gandesc ca trebuie sa fac o cerere pentru a ma scoate din sistem . Nu stiu ce se intampla am intrebat 20 de politisti toti au pareri diferite..
Nimeni nu stie sa ma indrum cu ce e de facut , avocatul meu spune ca trebuie sa respect decizia judecatorului ca are prioritate inaintea ordonantei nu stiu ce sa mai cred sunt legi care fiecare le interpreteaza cun vor si nu mai inteleg nimic Multumesc . Poate imi spuneti mai detaliat ce trebuie sa fac si unde trebuie sa merg ca sigur nu pot cunduce aici dupa perioada de un an daca eu sunt in sistem suspendat am posibilitatea de a ma mai alege cu un dosar . Di cei de la probatiune cand am fost ieri si le.am zis de ordonanta aia au spus ca nu cunosc ordonanta si ca trebuie respectat ce a dat judecatorul a zis ca nu e de joaca si asa toti au pareri diferite ...
latka a scris:

V-am scris anterior, din moment ce nu aveti permis romanesc (ati scris ca detineti unul de UK), se aplica articolul 114^ 1 din OUG 195/2002.

O hotarire judecatoreasca (cum e in cazul de fata) nu este izvor de drept, legea da. Doar hotariri ale unor instante supreme (ICCJ de exmplu) , CCR, instante europene ar putea fi. Politistii, in proportie de 80%, nu cunosc legea pe care trebuie s-o aplice, codul rutier. Iar cei de la probatiune nu au tangenta cu modificarile codului rutier, este ultima lor grija.
Articolul 45 din ordonanta 1/2022 care a introdus articolul 114.1 in OUG 195/2002 e in vigoare din 1.02.2022.

Nu exista vreo procedura oficiala in acest caz E adevarat ca puteti ramine in sistem ca fiind suspendat pentru 2 ani, Exista in ordonanta 1 din 2022, la sfirsit, urmatoarea prevedere :
Art. II. -
În termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe, Guvernul va modifica în mod corespunzător Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006, cu modificările şi completările ulterioare.

L-a modificat guvernul de s-a rupt.

Pentru linistea dvs. asteptati acei doi ani, ca sa conduceti fara grija.

latka, utilizator