Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... daca deschid succesiunea doar pentru un imobil si o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

daca deschid succesiunea doar pentru un imobil si o las deschisa ...

daca deschid succesiunea doar pentru un imobi si o las deschisa si pentru celelante bunuri . se poate deschide succesiunea.. Sunt singura mostenitoare Tatal meu a decedat cind eu aveam 12 ani.Mentionez ca tatal avea si o masina si nu s a platit impozitul pentru masina
Buna ziua, succesiunea se deschide automat la decesul persoanei in cauza, dvs. va referiti probabil la dezbaterea succesiunii. Puteti dezbate succesiunea cu privire la o parte din mostenire urmand ca pentru celelalte bunuri la momentul la care vreti sa dezbateti succesiunea, sa faceti un supliment la certificatul de mostenitor initial. Cu privire la datoriile succesiunii, acestea vor fi preluate de dvs. daca acceptati mostenirea.
Multumesc!
Pentru a deschide succesiunea v-a trebui să solicitați un certificat fiscal care cuprinde toate bunurile mobile si imobile ale parintelui dvs.defunct. Exista o practică bine cunoscută de a nu se elibera certificatele fiscale pentru succesiune decat dupa achitarea datoriilor ,mai ales că sunteți unic moștenitor.
In acest caz se va elibera fiscal cu datorii iar mostenitorul le va prelua. Eliberarea certificatului fiscal cu datorii nu poate fi refuzata.

firsim a scris:

Pentru a deschide succesiunea v-a trebui să solicitați un certificat fiscal care cuprinde toate bunurile mobile si imobile ale parintelui dvs.defunct. Exista o practică bine cunoscută de a nu se elibera certificatele fiscale pentru succesiune decat dupa achitarea datoriilor ,mai ales că sunteți unic moștenitor.

Madalina Pascu, Avocat