avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... daca deschid succesiunea doar pentru un imobil si o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

daca deschid succesiunea doar pentru un imobil si o las deschisa ...

daca deschid succesiunea doar pentru un imobi si o las deschisa si pentru celelante bunuri . se poate deschide succesiunea.. Sunt singura mostenitoare Tatal meu a decedat cind eu aveam 12 ani.Mentionez ca tatal avea si o masina si nu s a platit impozitul pentru masina
Cel mai recent răspuns: Madalina Pascu , Avocat 22:04, 24 Noiembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, succesiunea se deschide automat la decesul persoanei in cauza, dvs. va referiti probabil la dezbaterea succesiunii. Puteti dezbate succesiunea cu privire la o parte din mostenire urmand ca pentru celelalte bunuri la momentul la care vreti sa dezbateti succesiunea, sa faceti un supliment la certificatul de mostenitor initial. Cu privire la datoriile succesiunii, acestea vor fi preluate de dvs. daca acceptati mostenirea.
Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru a deschide succesiunea v-a trebui să solicitați un certificat fiscal care cuprinde toate bunurile mobile si imobile ale parintelui dvs.defunct. Exista o practică bine cunoscută de a nu se elibera certificatele fiscale pentru succesiune decat dupa achitarea datoriilor ,mai ales că sunteți unic moștenitor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In acest caz se va elibera fiscal cu datorii iar mostenitorul le va prelua. Eliberarea certificatului fiscal cu datorii nu poate fi refuzata.

firsim a scris:

Pentru a deschide succesiunea v-a trebui să solicitați un certificat fiscal care cuprinde toate bunurile mobile si imobile ale parintelui dvs.defunct. Exista o practică bine cunoscută de a nu se elibera certificatele fiscale pentru succesiune decat dupa achitarea datoriilor ,mai ales că sunteți unic moștenitor.

Ultima modificare: Joi, 24 Noiembrie 2022
Madalina Pascu, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire dupa tata Badin Simona Badin Simona Buna ziua Parintii mei au divortat cand eu aveam 2 ani .Am locuit cu mama , tatal meu fiind din Bucuresti.Am tinut legatura cu el , nu pot sa zic ca l-am si ... (vezi toată discuția)
Cum devin proprietar pe terenul unde am casa amplasata? sinad sinad Buna ziua! Vin la dvs. cu o mare rugaminte si daca se poate sa imi raspundeti. Eu si fratele meu suntem mostenitori ai tatalui meu care a murit in urma cu ... (vezi toată discuția)
Anexa 24 sau certificat atestare fiscala - pers. fizica ....? monahelenus monahelenus Va rog frumos spuneti-mi ce institutie imi poate elibera in numai baza unui cerfificat de nastere aceste documente din care sa reiasa nr de imobile detinute de ... (vezi toată discuția)