Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, Întreb pentru o colegă care ar vrea sa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, Întreb pentru o colegă care ar vrea sa știe dacă ...

Bună ziua,
Întreb pentru o colegă care ar vrea sa știe dacă si in ce condiții, poate ieși anticipat la pensie, ea având 53 de ani împliniți și 35 de ani vechime în muncă. De asemenea, ar vrea sa știe dacă-și poate plăti contribuțiile, cumpăra vechime sau orice altă variantă, a.i. să stea acasă. Poate beneficia de cei 650 lei în calitate de bunică, dacă ar sta cu nepotul acasă. Ideea este că, vrea să rămână acasă, dar sa ia niște bani cumva.
Vă mulțumim!
Bună ziua,

Poate beneficia de cei 650 lei în calitate de bunică, dacă ar sta cu nepotul acasă.

Proiectul care prevede bani pentru bunicii ce-și îngrijesc nepoții a trecut doar de Senat și ”zace” din 2020 la Camera Deputaților. Deci e tot în stadiul de propunere legislativă, nu se aplică.

Ar fi beneficiat, însă, doar în anumite condiții - aveți detalii aici:
www.avocatnet.ro/articol_522...

La celelalte întrebări sper să vă răspundă unul dintre colegii care stăpânesc subiectul.
Mulțumesc pentru răspuns!
Aștept în continuare unul și la prima parte a întrebării.
“Ideea e ” ca nimeni nu-ti da bani ca sa stai acasa . Poti obtine niste venituri ca sa fi ajutat in anumite perioade in care Statul a hotarat sa te ajute : concediu medical ( ca sa-ti recastigi sanatatea ) , concediu de maternitate ( ca sa-ti cresti copilul pana la 2 ani ) , etc. Dar nu si pentru ca nu mai ai chef de munca . Pensia de limita de varsta - presupun ca e nascuta in 1969 - va fi la 63 ani , in 2032 . Daca are 35 ani de stagiu de cotizare , poate iesi in pensie anticipata partial ( deci , cu penalizare ) la 58 ani , peste inca minim 5 ani .Nu are ce sa mai plateasca , are stagiul complet de cotizare , prin plata nu se scade varsta de iesire la pensie . Cele de mai sus au in vedere prevederile legii 263/2010 , cea in vigoare astazi . Ce lege va fi valabila in 2027 ... cred ca nimeni nu v-ar putea spune ...
Mulțumesc pentru răspuns!
Ii transmit răspunsul dvs..
Sărbători cu bine tuturor!