Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parchez mașina înafara intersecției , pe spațiul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parchez mașina înafara intersecției , pe spațiul dintre stradă ...

Parchez mașina înafara intersecției , pe spațiul dintre stradă și gardul proprietătii . Unul dintre vecini îmi reproșează că nu se poate asigura la ieșirea de pe o străduță , că mașina mea î-i obturează vizibilitatea . Este corecta pretenția vecinului ?
Posibil ca vecinul sa aibe dreptate mai ales seara cand vizibilitatea este redusa
Este corectă pretenția vecinului.Este interzisă parcarea la mai puțin de 25 m de intersecție.Puteti lua amendă.Studiati codul rutier,scrie acolo.
mitabiciclista, utilizator
Din câte știu eu , este interzisă parcarea pe stradă la mai puțin de 25 m . Mașina mea este între stradă și gardul proprietății . Ar însemna că în orașe , o groază de parcări amenajate de primării sunt ilegale .

mitabiciclista a scris:

Este corectă pretenția vecinului.Este interzisă parcarea la mai puțin de 25 m de intersecție.Puteti lua amendă.Studiati codul rutier,scrie acolo.

Ce înseamnă între stradă și gardul proprietății?Pe trotuar?