avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... O institutie are obligativitatea legala sa sesizeze ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

O institutie are obligativitatea legala sa sesizeze organele competente despre posibila infractiune a unei alte institutii chiar daca nu este subordonata?Buna seara, M-am adresat consiliului Judetean cu privire la posibile ...

Buna seara,

M-am adresat consiliului Judetean cu privire la posibile incalcari a unor drepturi unei primarii al orasului de care apartine, iar raspunul Consiliului Judetean a fost ca acea primarie nu este subordonata consiliului. Exista vreo lege are obliga o institutie de stat atunci cand se sesizeaza cetatenii chiar daca nu este in subordine sa trimita acele sesizari organelor pe cere le considera competente sa cerceteze cazul?

Va multumesc pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 13:49, 5 Ianuarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dupa cum formulati aici , ori veniti direct de la petrecere , ori trebuie sa va adresati ,inainte de toate, unei institutii de invatamant primar .....
Pentru problema dvs. trebuie sesizata ANFP - Agenția Națională a Funcționarilor Publici daca e vb. de un functionar din primarie , sau chiar DNA daca e o problema mai serioasa...in niciun caz sa nu formulati si acolo asa cum ati formulat aici...
Ultima modificare: Luni, 2 Ianuarie 2023
moxi, utilizator
:-)))Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista o astfel de obligație legala,dvs puteți insa sesiza instituțiile competente..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
solicitati Prefectura judetului
Am facut sesizare la corpul de contro; a; Prefecturii de la care astept raspuns,Nemultumirea mea este faptul ca, Consiliul Judetean mi-a raspuns ca Primaria nu este in subordinea lor si ma intreb de ce nu au directionat aceea sesizare catre organele competente...Din cate stiam daca o institutie primeste o sesizare a carei competenta nu este are obligatia sa o directioneze catre acea autoritate care are in competenta....

Alte discuții în legătură

Nerespectare conditii participare concurs boby33 boby33 Buna ziua. Lucrez intr-o institutie bugetara si as dori sa va supun atentiei problema nerespectarii de catre aceasta institutie a conditiilor de participare la ... (vezi toată discuția)
Sesizare organe judiciare in cazul violului georgiana.td georgiana.td Lucrez la un compartiment de stare civila , iar in ultimul timp vin la declararea nasterii tot mai multe mamici minore (13,14, 15 ani), iar tatal copilului, in ... (vezi toată discuția)
Secretar comuna cosminic cosminic in cazul in care la concursul ptr ocuparea functiei de secretar cumuna niciun cuncurent nu a fost admis cand se va mai scoate postul la concurs si de catre ... (vezi toată discuția)