Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca unul dintre cei 3 reprezentanti ai salariatilor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca unul dintre cei 3 reprezentanti ai salariatilor alesi in ...

Daca unul dintre cei 3 reprezentanti ai salariatilor alesi in aug 2022 are o functie de conducere in companie, mai este valabil mandatul sau timp de doi ani, avand in vedere modificarile din legea dialogului social intrate in vigoare in 25 decembrie 2022?
Pot fi alese în organele de conducere ale organizațiilor sindicale persoane care au capacitate de exercițiu deplină și nu execută pedeapsa complementară a interzicerii dreptului de a ocupa funcția, de a exercita profesia sau meseria ori de a desfășura activitatea de care s-a folosit pentru săvârșirea infracțiunii.
Multumesc pentru raspuns rapid dar marturisesc ca nu l-am inteles. Nu e vorba despre sindicat ci despre reprezentantii salariatilor si nu e vorba despre nicio infractiune comisa. Ma refeream la interdictia de a alege ca reprezentanti ai salariatilor angajati ce detin functii de conducere.
Eu nu o regasesc in Legea 62/2011 aceasta interdictie.
Este vorba despre Legea nr. 367/2022 - adică noua Lege a dialogului social. - art. 57 alin (4) privind interdicția persoanelor care au funcții de conducere în unitate de a fi alese ca reprezentanți ai angajaților/lucrătorilor.
In acest caz mandatul lui va înceta.