avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! As dori sa mă luminați in următorul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! As dori sa mă luminați in următorul caz: in timpul ...

Buna seara! As dori sa mă luminați in următorul caz: in timpul căsătoriei soțul vinde concubinei jumătate din casa și teren fara că soția să știe ( aceasta fiind internata intr un centru de îngrijire persoane cu dizabilități). Soțul a decedat iar la deschiderea succesiunii soția afla că nu mai are decât jumătate din casa și teren. Se poate cere în instanță anularea actului de vânzare cumpărare? Casa și terenul au fost moștenire de la părinții soțului,dar casa a fost extinsă și modernizată in timpul căsătoriei cu contribuția ambilor soți. Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 07:36, 4 Ianuarie 2023
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sigur se poate introduce cerere în instanta pentru anularea actului respectiv. Motivatie:orice act încheiat în timpul căsătoriei fără semnătura de accept al celuilalt soț este nul.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este nul.
Soții aveau autorizație de extindere?
Apoi, faptul ca ai modernizat un bun, nu te face proprietar
Ultima modificare: Marți, 3 Ianuarie 2023
raluk0207, utilizator
Buna ziua,
pentru un raspuns care sa "va lumineze" mergeti cu actele la un avocat.
Este important de stiut ce a aprtinut sotului.
Mostenirile sunt bunuri proprii si asa raman.
In ceea ce priveste faptul ca "casa a fost extinsa si modernizata in timpul casatoriei cu contributia ambilor soti" asta nu inseamna ca se naste automat un drept de proprietate in favoarea sotiei asupra unui bun propriu al sotului.
Contactati un avocat din localitate dvs, pentru o "luminare" deplina.

cata70 a scris:

Buna seara! As dori sa mă luminați in următorul caz: in timpul căsătoriei soțul vinde concubinei jumătate din casa și teren fara că soția să știe ( aceasta fiind internata intr un centru de îngrijire persoane cu dizabilități). Soțul a decedat iar la deschiderea succesiunii soția afla că nu mai are decât jumătate din casa și teren. Se poate cere în instanță anularea actului de vânzare cumpărare? Casa și terenul au fost moștenire de la părinții soțului,dar casa a fost extinsă și modernizată in timpul căsătoriei cu contribuția ambilor soți. Mulțumesc!


Va înșelați...
adellantecom a scris:

Sigur se poate introduce cerere în instanta pentru anularea actului respectiv. Motivatie:orice act încheiat în timpul căsătoriei fără semnătura de accept al celuilalt soț este nul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte comune pt.casa gigelas gigelas Buna ziua, Un cuplu de tineri casatoriti in urma cu 1 an. Barbatul,inainte de casatorie,a dobandit un teren pt.casa,de la Primaria Locala. Dupa ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate + partaj (casã) nina49 nina49 Bună la toti Vă rog să mă ajutati ,am din nou nevoie de sfaturile voastre . Sotul a mostenit un lot de pămînt de la bunica ,unde am începăt să ... (vezi toată discuția)
Cine-mi mosteneste fratele? cool12 cool12 fratele meu sa casatorit,si-a facut o casa cu sotia,are un copil,dupa citiva ani a divortat,nu sa facut nici un partaj.dupa ceva timp sa recasatorit nevasta a ... (vezi toată discuția)