Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! As dori sa mă luminați in următorul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! As dori sa mă luminați in următorul caz: in timpul ...

Buna seara! As dori sa mă luminați in următorul caz: in timpul căsătoriei soțul vinde concubinei jumătate din casa și teren fara că soția să știe ( aceasta fiind internata intr un centru de îngrijire persoane cu dizabilități). Soțul a decedat iar la deschiderea succesiunii soția afla că nu mai are decât jumătate din casa și teren. Se poate cere în instanță anularea actului de vânzare cumpărare? Casa și terenul au fost moștenire de la părinții soțului,dar casa a fost extinsă și modernizată in timpul căsătoriei cu contribuția ambilor soți. Mulțumesc!
Sigur se poate introduce cerere în instanta pentru anularea actului respectiv. Motivatie:orice act încheiat în timpul căsătoriei fără semnătura de accept al celuilalt soț este nul.
Nu este nul.
Soții aveau autorizație de extindere?
Apoi, faptul ca ai modernizat un bun, nu te face proprietar
raluk0207, utilizator
Buna ziua,
pentru un raspuns care sa "va lumineze" mergeti cu actele la un avocat.
Este important de stiut ce a aprtinut sotului.
Mostenirile sunt bunuri proprii si asa raman.
In ceea ce priveste faptul ca "casa a fost extinsa si modernizata in timpul casatoriei cu contributia ambilor soti" asta nu inseamna ca se naste automat un drept de proprietate in favoarea sotiei asupra unui bun propriu al sotului.
Contactati un avocat din localitate dvs, pentru o "luminare" deplina.

cata70 a scris:

Buna seara! As dori sa mă luminați in următorul caz: in timpul căsătoriei soțul vinde concubinei jumătate din casa și teren fara că soția să știe ( aceasta fiind internata intr un centru de îngrijire persoane cu dizabilități). Soțul a decedat iar la deschiderea succesiunii soția afla că nu mai are decât jumătate din casa și teren. Se poate cere în instanță anularea actului de vânzare cumpărare? Casa și terenul au fost moștenire de la părinții soțului,dar casa a fost extinsă și modernizată in timpul căsătoriei cu contribuția ambilor soți. Mulțumesc!

Va înșelați...
adellantecom a scris:

Sigur se poate introduce cerere în instanta pentru anularea actului respectiv. Motivatie:orice act încheiat în timpul căsătoriei fără semnătura de accept al celuilalt soț este nul.